Kvůli amnestii se chystá ústavní stížnost i předčasné sundávání portrétů prezidenta

Po týdnu od vyhlášení prezidentské amnestie věznice propustily většinu amnestovaných trestanců. Další zdržení se dá čekat jen u těch případů, kde proti rozhodnutí soudu o odpuštění trestu podal státní zástupce stížnost. Klausovo funkční období sice skončí až v březnu, už teď ale jeho podobizna mizí z některých škol a úřadů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík ukládá do skříně portrét prezidenta Klause. Sundal ho na protest proti amnestii.

Starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík ukládá do skříně portrét prezidenta Klause. Sundal ho na protest proti amnestii. | Zdroj: ČTK

Soudům práce s amnestií zdaleka nekončí. Budou se muset vypořádat s několika desítkami tisíc spisů u podmíněných a alternativních trestů. Dosud propuštěných z věznic je kolem sedmi tisíc.

Obecně prospěšné práce do konce loňského roku vykonávalo přes 12 tisíc lidí a k domácímu vězení bylo odsouzeno 330 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech prezidentské amnestie mluvil Martin Drtina

Amnestie v tomto nebývalém rozsahu vzedmula vlnu nesouhlasu. A zřejmě se jí bude muset zabývat i Ústavní soud. Stížnost připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík. Podat ji chtějí už tento týden, podporu pro ni vyjádřilo přes 20 senátorů a je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených propuštěnými.

Je to právo na spravedlivý proces, ovšem z druhé strany, tedy ne právo obžalovaného, ale poškozeného. Směřuje proti druhé části Klausovy amnestie, která zastavuje trestní stíhání trvající přes 8 let. Když totiž vinou amnestie nebude pravomocně rozhodnuto, že někdo trestný čin spáchal, jen velmi obtížně se pak oběti budou moci reálně domáhat náhrady škody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané ústavní stížnosti mluvil v Ozvěnách dne advokát Milan Hulík a vedoucí katedry Ústavního práva a politologie Masarykovy univerzity Jan Filip

„Domníváme se, že i z hlediska historického je to po staletích od Bílé hory poprvé, kdy se ponechává pachatelům, nazvěme je zloději, nakradený majetek, a to v obrovské hodnotě. Zatímco ti, kteří o tento majetek byli připraveni, jsou postaveni do situace, že se k tomuto majetku už nikdy nebudou moci dostat,“ řekl Radiožurnálu Milan Hulík.

„Pokud by ta ústavní stížnost uspěla, potom by Ústavní soud zrušil článek dvě amnestie. To znamená, situace by se vrátila do stavu, jak to bylo předtím, a ta trestní řízení by pokračovala a rozhodl by soud, tak jako by býval rozhodl předtím, než byla vyhlášena amnestie, než byl vyhlášen článek dvě amnestie,“ vysvětlil smysl stížnosti advokát.

Z některých úřadů a škol mizí Klausovy portréty

Podle odborníka na ústavní právo z brněnské Masarykovy univerzity Jana Filipa bude chystaná stížnost pro Ústavní soud právnickým oříškem.

„Pro Ústavní soud to bude asi ještě větší oříšek než pro pana doktora Hulíka a paní doktorku Marvanovou napsat ten návrh. Protože ono se samozřejmě nebude jednat o ústavní stížnost, ale o návrh na zrušení právního předpisu, takže první, co budou muset prokázat, že tato otázka je vůbec v kompetenci Ústavního soudu, to znamená, že ten amnestijní akt je nějaký druh právního předpisu,“ poznamenal Jan Filip v Ozvěnách dne.

Klausův portrét na protest proti amnestii sundávají úřady i školy

Číst článek

Funkční období Václava Klause sice skončí až v březnu, už teď ale jeho podobizna mizí z některých škol a úřadů. Někteří starostové na Zlínsku rozeslali výzvu po celé zemi, aby jeho portrét ze stěn sundali už teď. Protože amnestií prý ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí.

Jak informoval server iDnes.cz, Klausovu podobiznu tak už tento týden nenajdeme na obecních úřadech Vysokého pole a Želechovic na Zlínsku.

Milan Kopp, Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme