Kvůli chřipce už zemřelo 18 lidí, situace ale není horší než obvykle

Chřipková onemocnění svírají celou Evropu včetně Česka. Ordinace lékařů jsou plné lidí s vysokými teplotami. Ostatně jako každý rok. Přestože je v Česku chřipková epidemie, infekce podle odborníků není vážnější než v minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto)

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

Počet lidí, kteří onemocní chřipkou, sice ještě tento týden naroste, je jich ale zhruba stejně jako loni v lednu.

Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře situaci nevidí jako extrémní. Podle ní určitě není důvod k panice.

„Ve většině případů proběhne jako kterákoli jiná chřipka, protože ani biologicky, ani kvalitou viru se nijak nevymykají z toho, co lze předpokládat. Samozřejmě komplikace jsou možné, letos jich máme poměrně hodně. I když na finální hodnocení je ještě poměrně brzy, nějak významně bych se té infekce neobávala,“ říká lékařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku vrcholí chřipková epidemie, aktuální informace zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Na komplikace spojené s chřipkou zemřelo už 18 lidí. Žádná protiepidemická nařízení přesto hlavní hygienik Vladimír Valenta nechystá.

Podle Valenty je na uvážení jednotlivých institucí, měst a regionů, jak budou postupovat. Některé nemocnice už omezily návštěvy pacientů a na Vysočině je zavřených několik škol. Stovky lidí chřipku léčí doma, někteří jsou ale v nemocnici.

„Od začátku zvýšeného výskytu to je k dnešnímu dni zhruba 106 případů hospitalizace z důvodu závažného průběhu,“ upřesnil hlavní hygienik.

Ministerstvo zřídilo na pomoc lékařům konzultační telefonní linku. Obzvlášť závažné případy mohou probrat s odborníky ze specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme