Kvůli chybám vyřadily krajské úřady z voleb několik kandidátů

Krajské úřady vyřadily některé kandidáty z říjnových předčasných voleb. O hlasy voličů se nebudou moct ucházet subjekty, které neodstranily chyby na kandidátkách. Bezchybné kandidátní listiny odešlou krajské úřady zítra Státní volební komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

V Plzeňském kraji krajský úřad nezaregistroval Aktiv nezávislých občanů. Ostatních 18 subjektů registraci získalo.

„Krajský úřad v Plzeňském kraji dnes odmítl kandidátní listinu Aktivu nezávislých občanů, a to proto, že tato politická strana nezaplatila příspěvek na volební náklady," řekl mluvčí kraje Šárka Stará. Stejný problém vyřadil tuto stranu z volebního klání také v Moravskoslezském kraji.

V Jihočeském kraji musel úřad vyškrtnout jednoho z kandidátů České pirátské strany. Do nedělní šestnácté hodiny nedodal všechny potřebné doklady. Strana ale kandidovat může, jen bude mít o jednoho kandidáta méně.

Celkem kandiduje 24 stran

V Olomouckém kraji nemůže jít do voleb Československá strana socialistická. Kandidátku totiž poslali ze soukromého emailu bez elektronického podpisu a to je v rozporu se zákonem.

Jedno hnutí nezaregistrovali ve Středočeském kraji. „A to z důvodu neregistrace u ministerstva vnitra. Konkrétně se jednalo o volební principy prázdných a blokovaných židlí,“ informovala mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Například v Karlovarském kraji všichni chyby odstranili, a tak budou voliči moci vybírat mezi 18 stranami a hnutími. Stejně jako na Vysočině, kde se bude o hlasy také ucházet 18 uskupení.

Celkem v předčasných volbách kandiduje 24 stran, ale ne všechny mají kandidátky v každém kraji. Většinou budou voliči mít na výběr 18 různých kandidátních listin, tak je tomu třeba v Moravskoslezském, Libereckém, Jihočeském nebo Karlovarském kraji a také na Vysočině nebo jižní Moravě. Ve Středočeském kraji budou lidé vybírat z 20 kandidátek.

Martin Karlík, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme