Kvůli dotačnímu programu Zelená úsporám hrozí státu první žaloba

Státu hrozí žaloba kvůli Zelené úsporám. Je to vůbec poprvé, kdy se chce žadatel soudit o peníze z ekologického programu. Jiří Hájek podal žádost o dotaci na výměnu oken a solární panel loni v září. Splnil všechny podmínky, ale kvůli úřední chybě se jeho uznaný požadavek objevil v registru až letos v lednu. A to už se dotační program ocitl ve finančních problémech a není jasné, jestli a případně kolik peněz žadatel dostane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum během rekonstrukce. | Foto: Tomáš Adamec

Jiří Hájek ovšem trvá na tom, že má nárok na sto procent schválené dotace. A pokud mu stát zaplatí jen část, bude se o peníze soudit. On sám už proinvestoval 250 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Lucie Husárová

„V žádném případě nepřipustím, aby platilo lednové datum, když jsme to podali v září, to je podraz, to nejde. Vzhledem k tomu, že to v žádném případě zkrácené nepodepíšeme, bude to řešit soud,“ říká jednoznačně 74letý důchodce z městečka Blatná v jižních Čechách, který svůj boj s úředním šimlem nazývá Křížovou cestou.

Podle Jiřího Hájka došlo k prodlevě, která ho bude stát peníze, v Komerční bance. Ta totiž jeho žádost vyřizovala. Pracovnice banky kontaktovala klienta na emailové adrese, která neexistuje a kterou on sám nikdy nezadal.

Zpoždění zavinil ztracený email

„Teprve náhodně bylo zjištěno, že psali někam, kde ani tu odpověď dostat nemohli. Já to dost dobře nechápu, protože v případě, že je email nedoručitelný, vrací se přece k odesílateli a ten by na to měl odpovídajícím způsobem reagovat,“ upozornil právní zástupce Jiřího Hájka Karel Horák.

Komerční banka se odmítla k tomuto konkrétnímu případu vyjádřit s odvoláním na bankovní tajemství. Mluvčí Monika Klucová však potvrdila, že případ, který nejspíš skončí u soudu, banka znovu prošetří. Advokát Karel Horák řekl, že pokud jeho klient nedostane dotaci v plné výši, zažaluje stát. Jde podle něj o víc, než jen o několika měsíční zdržení v bance:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl Martin Čech, který působí ve Státním fondu životního prostředí jako náměstek ředitele pro program Zelená úsporám

„Pokud tedy před těmi dvěma lety stát deklaroval, že pokryje dotace všem žadatelům a všimněte si, že nikde nebylo ani slovo, že by se měla dotace krátit. Všichni jednali v dobré víře. Řada fyzických i právnických osob provedla investice v řádu několika set tisíc korun, aby se dnes dozvěděli, že investice dělali zbytečně anebo že přijdou o mnoho desítek tisíc korun.“

Podle fondu je žaloba neoprávněná

Podle Martina Čecha ze Státního fondu životního prostředí, kde působí jako náměstek ředitele pro program Zelená úsporám, je však žaloba Jiřího Hájka naprosto neodůvodněná: „Pan Hájek by si měl hlavně uvědomit, že on žádost nepodal správně vyplněnou a že chyby, které se staly, a zdržení, které se stalo v registraci jeho žádosti, jde za ním a nikoliv za fondem, případně bankou.“

„Ano, je zcela vyloučeno, že pan Hájek byl poškozen vinou úřední chyby,“ dodává náměstek. Z tohoto důvodu se Čech neobává vlny oprávněných žalob.

Podle mluvčí fondu životního prostředí Lenky Brandtové navíc dotace Zelená úsporám není nároková. O tom, jak fond s žádostmi naloží, bude jasné do konce března.

„Lidem nikde nebylo řečeno, že na peníze mají nárok a já se bohužel nemohu vyjádřit k tomu konkrétnímu případu. V současné chvíli probíhá kontrola všech žádostí programu Zelená úsporám a až bude tato kontrola ukončena, což předpokládáme, že bude do konce března, tak zveřejníme postup v těchto případech,“ říká Lenka Brandtová.

Podle dalších právníků, které Radiožurnál oslovil, by případná žaloba kvůli Zelené úsporám měla reálný základ a tedy by mohla mít naději na úspěch. Pokud soud nárok pana Hájka uzná, mohlo by to vyvolat vlnu podobných žalob dalších nespokojených žadatelů.

Lucie Husárová 1, Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme