Kvůli ekonomické krizi v Česku loni přibylo extremistických akcí

Ekonomická recese je příčinou loňské aktivizace pravicového i levicového extremismu v Česku. Vyplývá to ze zprávy o extremismu a projevech rasismu a xenofobie za rok 2011, kterou dnes přijala vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělnická strana sociální spravedlosti v Chanově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Aktivitu loni zvýšili jak pravicoví, tak levicoví extremisté.

„Proběhlo zde asi 123 pravicových extremistických akcí. Na levicové scéně došlo k 211 akcím. Obě scény se podle zprávy radikalizují a přibývá i trestné činnosti spojené s extremismem. Zjevnou příčinou zvýšené aktivity je celospolečenské téma současné ekonomické recese, krize veřejných rozpočtů a obava z podobných důsledků jako v případě jihoevropských států,“ uvádí ministr dopravy Pavel Dobeš.

Podle odborníka na extremismus Jana Charváta je chování takzvaně nepřizpůsobivých v posledních deseti letech víceméně konstantní.

„Ale výbuchy lidové nespokojenosti vychází přesně jenom v těch okamžicích, kdy se nějakým způsobem zhoršuje ekonomická situace, z čehož se dá usoudit, že spouštěčem není komunita, ale ekonomická záležitost,“ říká Charvát.

Přestože počet akcí organizovaných radikály roste, česká krajně nacionalistická scéna se podle vládní zprávy nachází v útlumu. Jednotlivá uskupení prý nemají dlouhodobou koncepci, finance ani aktivní členskou základnu. Také se jim nedaří nalákat nové sympatizanty, uvádí v materiálu ministerstvo vnitra.

Hlavním představitelem pravicově vyhraněných postojů zůstala podle zprávy loni Dělnická strana sociální spravedlnosti a její odnož Dělnická mládež. Při představování svého programu veřejnosti se zaměřily na lokality se zvýšeným sociálním napětím, kde uspořádaly řadu demonstrací.

Levicoví extremisté údajně také stagnují, týká se to například jejich marxisticko-leninské části, a některá uskupení své aktivity ve srovnání s předešlými roky zcela utlumila.

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme