Kvůli jmenování profesorů se chce Zeman sejít s rektorem UK Hamplem

Prezident Miloš Zeman se chce sejít s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem, aby s ním probral nejasnosti ohledně jmenování profesorů. Jednoho z navržených, literárního historika a pedagoga Fakulty humanitních studií UK Martina C. Putnu, totiž Zeman jmenovat odmítl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy v Praze

Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Jelikož vznikl tento spor a my jsme se zase dozvěděli z médií, že vlastně pan Hampl zasílá panu prezidentovi dopis, tak pro pana prezidenta je zásadní, aby se tento spor vyřešil, ale nechce ho řešit žádným způsobem přes média, a proto ve chvíli, kdy mu opravdu dorazí tento dopis od rektora Hampla, tak se s ním velice rád sejde, aby projednali tuto otázku týkající se jmenování profesorů,“ upřesnila mluvčí Hradu Hana Burianová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová shrnuje informace o sporu mezi Pražským hradem a Univerzitou Karlovou

Důvodem Zemanova váhání by mohla být účast Martina C. Putny na pochodu homosexuálů. České televizi totiž prezident řekl, že neuznává aspiranty na profesora, kteří „na Prague Pride drží v ruce transparent s heslem katolické buzny zdraví Bátoru“.

Zeman už dříve důrazně odmítl souvislost s tím, že literární historik během prezidentské kampaně podporoval jeho protikandidáta.

S postojem prezidenta souhlasí i někteří představitelé církve, podpořil ho například opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný. Česká biskupská konference se ale k celé věci vyjádřit nechce.

„Nebudeme k tomu zaujímat stanovisko. Vnímáme to jako věc, která skutečně je diskuzí mezi univerzitou a panem prezidentem, a nebudeme to z naší strany nikterak komentovat,“ řekl generální sekretář Tomáš Holub.

Samotný Martin C. Putna považuje celou věc za politický spor, který ale nechce řešit přes soudy. Zatím se rozhodl počkat na výsledek jednání mezi Hradem a univerzitou.

Putnu navrhla jmenovat vědecká rada Univerzity Karlovy. Rektor Václav Hampl připomněl, že jmenování profesorů je sice pravomocí prezidenta, v minulosti ale hlava státu návrhy univerzit respektovala. Žádá proto vysvětlení.

Premiér Petr Nečas Zemana vyzval, aby důvody, proč nechce jmenovat Martina C. Putnu profesorem, prozradil i veřejnosti.

Alžběta Havlová, Jakub Šídlo, krw, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme