Kvůli kamionům hrozí M. Bursík odchodem zelených z vlády

Kamióny už rozhádaly vládní koalici. Vicepremiér Martin Bursík kvůli autodopravcům hrozí odchodem zelených z vlády. Chce vyvolat jednání koalice o návrhu na omezení jízd kamionů o víkendech. Řekl, že záměr je obsahem koaliční dohody. V případě, že nebude naplněn, zelení vystoupí z kabinetu. Bursík tak reagoval na zprávu, že premiér Mirek Topolánek po setkání s autodopravci odložil projednávání celoročního omezení pro jízdy kamionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SZ Martin Bursík | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Předseda Strany zelených, vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík hrozí odchodem z vlády. Tomuto rozhodnutí předcházelo úterní jednání premiéra a ministra dopravy s autodopravci. Těm se podařilo oddálit vládním projednání Bursíkova návrhu o celoročním zákazu jízd kamionů den před víkendem. Ministr životního prostředí to považuje za porušení programového prohlášení vlády.

"Tohle je pro nás jedna z absolutních priorit, že kamiony v pátek omezeny budou. A když nebudou, tak zelení půjdou z vlády, a to je prostě definitivní věc, která není žádným vyhrožováním, to je pouze citace programového prohlášení vlády - tohle si musí premiér uvědomit. U jednání jsem nebyl, ani jsem nebyl pozván. To považuji za chybu. Vnímám to jako velmi vážnou věc."

Martin Bursík už o svém stanovisku mluvil s předsedou vlády a je připravený iniciovat politická jednání na toto téma.

S návrhem na omezení páteční kamionové dopravy po celý rok chtěl Bursík na vládu přijít příští týden. Rozšíření pátečního zákazu ale premiér Topolánek po schůzce se zástupci silničních dopravců odložil. Ministerstvo dopravy spolu s dopravci má zpracovat analýzu dopadu zákazu a znovu účastníci se opět k diskusi sejdou třetí srpnový týden. Do té doby dopravci nebudou připravovat protesty.

Martin Bursík však označil chování autodopravců za vydírání. Vedení Česmad Bohemia ale říká: naše firmy jsou v krizi a pokud vláda nesplní naše požadavky, rozhodneme o protestech.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme