Kvůli krizi se u nás loni zvýšil počet lidí ohrožených chudobou

České domácnosti loni pocítily dopady ekonomické krize víc než rok předtím. Podle měření statistického úřadu přibylo v takzvaném pásmu chudoby 86 tisíc lidí. Jejich počet je tak 1 020 000 lidí. Pod touto hranicí je i paní Květa Ondráková z Prahy. Po mateřské dovolené nemůže najít práci, zaměstnavatelé ji už tři roky odmítají, protože má malé dítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Na dávky v nezaměstnanosti nemá nárok. Jediný příjem domácnosti z výdělku manžela je 12 tisíc korun měsíčně.

„Minulý rok v létě jsme nebyli ani u rybníka, protože jsme na to prostě neměli. To, co jsme dostali, padlo na nájem, na jídlo a složenky. Udělala jsem si takový rozpočet, abychom vyšli a nehladověli a mám 200 korun na den,“ říká Květa Ondráková.

Přehrát

00:00 / 00:00

S paní Květou Ondrákovou natáčela Jitka Hanžlová

Kvůli péči o syna nemůže paní Ondráková sehnat práci: „Po mateřské dovolené jsem chtěla nastoupit zpátky k zaměstnavateli, jenomže on zkrachoval. Takže jsme se domluvili, že se rozejdeme. Šla jsem na pracovní úřad a od té doby již dva roky nemůžu sehnat práci.“

„Můj syn je hodně nemocný, trpí poruchou imunity. Takže je dva dny ve školce a 14 dnů doma. Teď jsme zjistili, že má astma, takže měl astmatické záchvaty. Když někam jdu žádat o práci a řeknu jim, že mám nemocné dítě, tak mne nevezmou. Tak jsem nasadila taktiku, že říkám, že mám zdravé dítě. Ale ani tato metoda nefungovala. Prostě máte dítě, tak nemáte nárok,“ pokračuje Květa Ondráková.

Paní Ondráková není sama. Podle zjištění statistického úřadu je u nás 27 procent domácností, pro které jsou náklady na bydlení velkou zátěží a vynakládají na ně více než třetinu svých příjmů.

Mluvčí Českého statistického úřadu Bohumila Beranová upřesňuje, které typy domácností jsou nejvíce ohrožené:

Přehrát

00:00 / 00:00

O průzkumu Českého statistického úřadu mluvila na Rádiu Česko jeho mluvčí Bohumila Beranová

„Nejhorší příjmová situace u českých domácností je vždy v domácnosti, kde v čele stojí nezaměstnaný, což je docela logické. Dávky v nezaměstnanosti se vyměřují nižší a potom někteří lidé, kteří jsou doma déle, tak nedostávají dávky žádné. Co se týká příjmů, ne zcela dobře na tom jsou rodiny důchodců, a především důchodkyně, které žijí v samostatné domácnosti.“

„Jistě je to zapříčiněno hospodářskou krizí. Do roku 2009 počet lidí ohrožených příjmovou chudobou klesal, od té doby stoupá,“ uvádí Beranová.

Český statistický úřad sleduje i srovnání s evropskými státy, každá země má ale stanovenu svoji hranici chudoby. Při prostém srovnání jsme tedy na tom poměrně dobře.

„Nicméně pokud bychom se porovnávali podle jednotné evropské hranice chudoby, pak bychom v rámci evropské sedmadvacítky spadli na 20. místo. S tímto číslem ale nechceme příliš operovat, protože mezinárodní srovnání mají svá úskalí. Tam je to vždy specifické, každá země má určitá specifika, odlišnosti. A proto ta čísla nejsou vždy úplně vypovídající,“ dodává mluvčí Českého statistického úřadu.

Jitka Hanžlová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme