Kvůli mrazu praskají koleje, silnice jsou už většinou průjezdné

Silný mráz dnes komplikuje hlavně dopravu na železnici. Teplota ráno na některých místech spadla i pod 20 stupňů Celsia. V Ústeckém kraji popraskaly koleje, vlaky nabíraly zpoždění a lidé se nemohli dostat do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Filip vyfotil vykolejený vagón na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi

Milan Filip vyfotil vykolejený vagón na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi | Foto: Milan Filip

Včera to byli obyvatelé horských oblastí, kdo se kvůli sněhu a vichru dostával pozdě nebo vůbec do škol nebo zaměstnání. Dnes lidé, kteří cestují vlakem na trati Ústí nad Labem - Praha. V úseku Roudnice nad Labem - Hrobce došlo před pátou ranní vlivem mrazu k popraskání kolejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ústecku sleduje reportérka Veronika Kindlová

Správa železniční cesty závadu opravovala asi dvě a půl hodiny, takže vlaky, které jezdí ze severu směrem na Prahu, nabraly obrovské zpoždění. Například rychlík z Děčína do Prahy se zpozdil o více než sto minut.

Jde o páteřní severočeskou trať, takže závada postihla značné množství lidí, Teď už se doprava na trati pomalu vrací k normálu. Podle Pavla Hally ze Správy železniční dopravní cesty můžou za poruchu hlavně rozdíly v teplotách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za poruchu můžou velké rozdíly v teplotách, tvrdí Pavel Halla ze Správy železniční cesty

„Nejhorší jsou výkyvy teplot, které byly opravdu extrémní. Přes den se teploty pohybovaly kolem nuly a během noci klesly až k mínus dvaceti stupňům. Materiál kolejnice to nemusí vždy zvládnout,“ řekl Halla.

Že by na takto poškozené koleje vjela vlaková souprava, podle něj v žádném případě nehrozí. „I mikroskopickou trhlinu v kolejnici objeví dispečer nebo výpravčí na monitoru, kontaktuje zaměstnance, kteří ihned vyjedou na místo a materiál opraví,“ ujistil Pavel Halla.

Přijde další sněžení

Na silnicích už je situace o poznání lepší. Zatímco včera bylo kvůli sněhu uzavřeno v Ústeckém kraji kolem dvou desítek silnic v horských oblastech, dnes už jich zbývá jen sedm a silničáři slibují, že během dneška všechny otevřou.

V některých odlehlých osadách v Krušných horách jsou až třímetrové závěje a silnice blokují vyvrácené stromy. Silničáři tam posílají speciální frézy.

Například městečko Přebuz je v současné době spojeno s okolním světem jedinou komunikací, kterou musí silničáři neustále hlídat. Obyvatelé se do svých domů dostávají vykopanými sněhovými tunely. Největším problémem je ale špatné pokrytí signálem pro mobilní telefony.

V Libereckém kraji už jsou všechny silnice průjezdné. Sněžit přestalo i v Karlovarském kraji. Dál se ale na silnicích mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Už v noci na pátek by ale mělo začít znovu sněžit, nejvíc na západě Čech. Sněhu by už nemělo být tolik, jako v uplynulých dnech.

Igor Maňour, Zdeněk Trnka, Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme