Kvůli návrhu finanční podpory studentům jsou spory

Na pondělní jednání vlády míří materiál ministerstva školství, který se pro vysokoškoláky připravuje několik let. Má jim usnadnit cestu ke studiu. Návrh počítá s výhodnými půjčkami, spořením, stipendii a základní granty pro studenty vysokých škol. Proti návrhu jsou ale někteří rektoři. Rektoři si stěžují na to, že neměli čas se s materiálem podrobně seznámit. Ministerstvo školství kritizují, že jim návrh poslalo pozdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedagogická fakulta Univerzity karlovy v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Finanční pomoc studentům se přitom připravuje už několik let a je tedy zřejmé, že vysoké školy se do diskuze mohly zapojit už dříve. Nejhlasitějším kritikem je Karlova univerzita. K jejímu názoru se přiklání i předseda České konference rektorů Petr Fiala: „Je to mimořádně závažný materiál. To téma je důležité, ale je potřeba delší čas na debatu s vysokými školami a odbornou veřejností, aby se vůbec dalo říci, jestli takto připravený materiál je odpovídající a je v pořádku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu studentských půjček se věnuje redaktorka Klára Bílá.

Studentská komora Rady vysokých škol, ve které jsou studenti spolupracující s akademickými senáty škol, také nechce, aby návrh vláda projednala. Podle ní je nepřipravený. Komora také chce požádat v dopise ministryni, aby návrh z vlády stáhla. Potvrdil to předseda organizace Miroslav Jašurek.

Naopak Česká unie studentů, díky které komunikují některé studentské organizace v České republice, návrh schvaluje a podporuje, jak potvrzuje člen unie Michal Novák: „Já myslím, že návrh je připravený tak, aby ho vláda mohla projednávat. I studentská komora vysokých škol měla možnost se návrhu věnovat. Seděli u stejného stolu jako my a další subjekty. Takže si myslím, že říkat nyní, že není připravený, je malinko nekorektní."

Ministryně návrh nestáhne

Ministryně se ke kritice nechce vyjadřovat a podle posledních informací, které Radiožurnálu sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová, ministryně zatím neuvažuje o tom, že by návrh z vlády stáhla.

Návrh počítá s tím, že vysokoškoláci by si na studium mohli výhodně půjčovat a také spořit. Jedním z návrhů je například půjčka 54 tisíc korun ročně, kterou by vysokoškolák čerpal po dobu pěti let studia. Dluh by začal splácet po jeho dokončení ze svého budoucího příjmu.

Lenka Rafaelová, Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme