Kvůli nelegálním obchodům s kůží přišla nemocnice o pět milionů

Pět zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno-Bohunice a jeden jejich příbuzný čelí obžalobě z obchodu s lidskými orgány. Konkrétně mělo podle státního zastupitelství jít o nelegální zpeněžování odštěpků kůže do Holandska. Obžalovaní, kterým hrozí až osm let vězení, trvají na své nevině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na operačním sále

Na operačním sále | Foto: Armáda ČR

Mezinárodní výměna tkání mohla probíhat legálně před takzvaným transplantačním zákonem. Ten zákonodárci přijali v roce 2002. Po tomto datu je ale ve většině případů nezákonná.

Obžaloba trvá na tom, že dotyční ve vývozu i přesto pokračovali. "Po účinnosti transplantačního zákona tím způsobem, jakým byly kožní štěpy dodávány do zahraničí, dodávány být nemohly," řekl státní zástupce Ivo Hahn.

Obchod s kožními odštěpky měl trvat od roku 2002. Částka, kterou obžalovaní údajně získali, přesáhla až pět milionů korun. "Tyto peníze nešly ve prospěch Fakultní nemocnice Brno, šly na soukromé účty," doplnil státní zástupce.

Kauza podle mluvčí nemocnice Anny Nesvadbové poškodila jméno tkáňové banky. "Pro Fakultní nemocnici Brno je už od počátku kauzy celý případ velice nepříjemný," řekla mluvčí. Tři ze zaměstnanců ale v nemocnici zůstanou. "Dokud nebude vyřčen rozsudek, tak nemůže toto ať už obvinění, či obžaloba být pro nás důvodem k rozvázání pracovního poměru," podotkla Nesvadbová.

Martin Hromádka, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme