Kvůli novému zákoníku bude propuštěno přes 1600 vězňů

Nejméně 1619 vězňů se dočká po Novém roce propuštění. Důvodem je nový trestní zákoník, který vchází v platnost 1. ledna. Zákoník ruší některé trestné činy a mění délku trestu u jiných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňská věznice Bory | Foto: Tomáš Adamec

Zpětně se v českém trestním právu uplatňují pouze změny zvýhodňující potrestaného - i když se proto trest za některé trestné činy zvýšil, nikdo ze stávajících vězňů nebude za mřížemi déle, než mu bylo dříve vyměřeno.

Změny v zákoníku se dotknou jak soudců a státních zástupců, kteří musí každý případ individuálně projednat, tak jednotlivých věznic, které se na propouštění musejí organizačně připravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek generálního ředitele Vězeňské služby České republiky Radek Šmerda mluvil na Rádiu Česko o plánovaném hromadném propouštění vězňů.

"Nejedná se o nějakou plošnou amnestii, ale týká se to pouze tří trestných činů, které byly přehodnoceny. Je to trestný čin krádeže, který se ale vztahuje pouze k takzvané speciální recidivě. Dále trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky způsobený z nedbalosti a nakonec trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, který v novém zákoníku již trestným činem není," vysvětluje náměstek generálního ředitele Vězeňské služby České republiky Radek Šmerda.

"Celkem se to bude týkat přibližně 1619 odsouzených, ale to číslo je neustále v pohybu, jelikož i na konci roku odsouzení nastupují výkon trestu. Z toho 1130 za recidivní krádež, za řízení bez řidičáku 375 a za ohrožení pod vlivem návykové látky je to 116 odsouzených," pokračuje Šmerda.

Podle něj je justice i vězeňská služba na propouštění připravena, i když se bude jednat o logisticky náročnou akci.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme