Kvůli obavám z eboly převezli dva lidi do nemocnice. Jednoho už pustili

Zdravotníci zajistili na hlavním nádraží v Praze studenta, který přiletěl z Afriky. Dotyčného kvůli podezření na ebolu převzalo infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce, poté ho však lékaři znovu propustili. Kvůli obavám z viru převezli na kliniku i ženu z Karlových varů. Možnost, že se nákaza infekční nemocí potvrdí, je však podle ministerstva zahraničí nepravděpodobná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženu z Karlových Varů odváželi zdravotníci do Prahy s příznaky neznámého onemocnění

Ženu z Karlových Varů odváželi zdravotníci do Prahy s příznaky neznámého onemocnění | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Na studenta, který v sobotu večer přiletěl z Ghany, upozornili na ruzyňském letišti personalisté. Cizinec ale utekl a policii se ho podařilo chytit až na hlavním nádraží. Po převozu na infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce ho lékaři vyšetřili a neshledali jakýkoli důvod ho nadále zadržovat.

Na infekční oddělení nemocnice v pozdních nočních hodinách přivezli zdravotníci i ženu z Karlových Varů. Měla údajně horečky a symptomy infekční choroby, z Afriky se ale vrátila před delší dobou, než je inkubační doba nemoci.

„Je aktivován standartní proces pro podezření na možný výskyt eboly, žena se ale vrátila z Nigérie již před jedním a půl měsícem. Tudíž je málo pravděpodobné, že by se o ebolu mohlo jednat, protože inkubační doba je až 21 dní."

Hygienik přesto rozhodl o přepravě 43leté ženy do pražské Nemocnice Na Bulovce, kde ji odeberou vzorky a odešlou je do Německa.

Pacientku umístili záchranáři do speciálního vaku. Sami měli na sobě ochranný oděv.

„Byli jsme povoláni k ženě, která podle popisu trpěla infekčním onemocněním. Zdravotníci pro ni proto přijeli s ochrannými pomůckami,“ uvedla mluvčí karlovarské záchranné služby Petra Bakurová.

Záchranáři převáželi pacientku ve speciálním vaku | Foto: Zdeněk Trnka

Krizový režim nemocnice nezahájí

Nemocnice Na Bulovce nebude zahajovat krizový režim, ženu budou léčit jako infekční pacientku, mluvčí ale vyloučil použití izolačního vaku.

Do hotelu, ve kterém žena pobývala, v současnosti nikdo nesmí, v okruhu padesáti metrů ho policie uzavřela páskou. Hygienik shromažďuje seznam hostů, kteří s ženou mohli přijít do styku.

Ženě nebylo dobře už delší dobu. V sobotu v podvečer v práci v hotelu omdlela, záchranáři pak vyhodnotili, že jde o nějakou infekční chorobu. Kvůli možné nákaze ebolou raději použili všechna bezpečnostní opatření

Na místo vyrazilo dekontaminační středisko ze Sokolova, které dezinfikuje záchranáře, kteří s pacientkou přišli do styku.

Třiačtyřicetiletá pacientka před pobytem v Karlových Varech pobývala v Africe. Proto záchranáři informovali hlavního hygienika a u pacientky zasahovali ve speciálních oblecích.

Podle informací Českého rozhlasu žena před nedávnem prodělala malárii. Až následující testy však ukáží, jestli se jedná o ebolu.

Podezření na ebolu už v Česku bylo

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích - Libérii, Sieře Leone a Guineji - 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

Ebola | Foto: Český rozhlas

ČTK, Andrea Strohmaierová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme