Kvůli platům demonstrovaly stovky policistů a hasičů

Před budovou ministerstva vnitra se sešlo na demonstraci za vyšší platy několik set členů bezpečnostních složek z celého Česka. Policisté a hasiči svým protestem upozorňovali na své mzdové požadavky. Jejich odbory už delší dobu žádají zvýšení platů zejména v těch krajích, kde ještě nerostly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a hasiči demonstrovali | Zdroj: ČTK

Protest organizují Odborový svaz hasičů, Nezávislý odborový svaz policie a Unie bezpečnostních složek. Ta sdružuje i část celníků a pracovníků vězeňské služby. O demonstraci rozhodly odbory poté, co vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok. Podle odborářů totiž nebyly splněny jejich požadavky vůči ministerstvu vnitra a vládě. Vedle vyšších mezd jde o dopady služebního zákona a nedostatek zájemců o práci u policie.

Demonstranti požadovali vytvoření tarifní tabulky pro rok 2010 a čtyřprocentní navýšení platů. Ve velkém množství totiž odcházejí zkušení policisté, což ohrožuje výkon základních policejních funkcí, vysvětlil místopředseda Nezávislého odborového svazu Daniel Bláha: "My bychom byli daleko radši, kdyby se prostředky směřovaly do toho, abychom zkušené policisty udrželi. Protože vychovat policistu trvá několik let. Ale pokud ho po pěti, deseti, patnácti letech ztratíme, tak to byla zmařená investice."

Poslední rozhodnutí policejních odborů připojit se k demonstraci překvapilo ministerstvo vnitra, které ho označilo za extrémně nekorektní a za hazardování s dobrým jménem policie. Policejní prezident Oldřich Martinů protest považuje za nezodpovědný krok odborářů: "Nesouhlasím s demonstrací, veškeré požadavky, vznesené při jednání za účasti pana ministra, byly z mé strany splněny. Nepřeji si, aby policisté, kterým jsem uvolnil peníze na jejich platy, stali rukojmími některých jednotlivců z vedení Nezávislého odborového svazu. Já jsem přeci garantoval 700 miliónů korun do platů a ty jsem rozpustil!"

Jednotky ve službě se podle předsedy Odborového svazu hasičů Zdeňka Oberreitera demonstrace samozřejmě nezúčastnily: "Počtu lidí ve službě se to v žádném případě nedotýká, to je normální rozepsaná směna." V polovině letošního roku byl průměrný plat policistů kolem 31 a půl tisíce korun, hasiči průměrně pobírají přibližně 33 tisíc korun. Naposledy bezpečnostní složky demonstrovaly před rokem.

Hosty pořadu Duel Radiofóra budou policejní prezident Oldřich Martinů a místopředseda Nezávislého odborového svazu Daniel Bláha. Mluvit budou právě o sporu mezi policisty a ministerstvem vnitra o platy. Poslouchejte po 18. hodině!

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme