Kvůli počasí mohou podražit pojistky proti pohromám, upozorňují LN

Až o deset procent se může zvýšit cena pojistného proti živelním pohromám. Jak zjistily Lidové noviny, důvodem jsou rozmary počasí. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že úřady s rozšířenou působností začnou od 1. září vydávat cestovní pasy s biometrickými údaji. Tyto doklady budou třikrát dražší než ty současné. Česko zaplavují podle Práva padělky zboží světových značek. Hospodářské noviny píší, že tuzemské firmy míří do ciziny za ziskem, ale i kvůli přežití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Stále větší rozmary počasí s sebou přinášejí další nepříjemné důsledky. Lidé, kteří pojišťují své domy proti živelním pohromám, by se měli připravit na možnost, že budu v budoucnu na pojistném platit víc, píšou Lidové noviny. Pojišťovny v Česku totiž svým klientům musejí vyplácet rekordní sumy, hlavně v důsledku přírodních pohrom, jako jsou povodně nebo v zimním období škody způsobené tíhou sněhu a ledu. Tyto zvýšené výdaje proto vedou velkou část pojišťoven k úvahám o zdražení pojistného v řádu do deseti procent.

Podle zástupců pojišťoven bude záležet také na tom, jak výhodně se jim povede uzavřít smlouvy se zajišťovnami. Ty pro ně plní stejnou jisticí funkci, jako pojišťovny pro běžné občany nebo firmy. Pokud se jednotlivé pojišťovací ústavy rozhodnou cenu pojistného zvyšovat, dojde k tomu podle odborníků relativně rychle - v řádu týdnů, nanejvýš měsíců. Některé pojišťovny se ale spekulacím o zdražování pojistného brání s tím, že musí nejprve analyzovat delší časové období.

Necelé tři týdny mají lidé na to, aby požádali o platné staré a levnější cestovní pasy, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Od 1. září totiž začnou úředníci vydávat jen novou verzi pasů, které budou obsahovat bezpečnostní čip s údaji o majiteli dokladu. Budou třikrát dražší než dosud a úřadů, které je budou vydávat, bude méně. Žadatel o pas také stráví na úřadě několikanásobně víc času. Česko čip zavádí kvůli požadavku Evropské unie. Má chránit před paděláním, skrývá ale nebezpečí - pokud se porouchá v cizině, může mít člověk u tamních úřadů velké potíže.

Samo ministerstvo vnitra, které výměnu pasů organizuje, připouští, že čip se může poškodit vysokou teplotou nebo mechanicky. Úředníci proto už teď radí, že ten kdo dostane nový pas, by si ho měl v budoucnu sám zkontrolovat před každou zahraniční cestou. Na radnicích větších měst kvůli tomu bude umístěno čidlo, ke kterému půjde pas bez front přiložit. Rozsvítí-li se zelená kontrolka, je doklad v pořádku. Červená barva znamená problém, který půjde několik dní před začátkem dovolené řešit jen velmi těžko. Bude sice možné požádat o přednostní vydání nového pasu, přijde to ale na patnáct set korun a navíc bude doklad platit jen půl roku.

Počet tuzemských firem, kterým začíná být Česko malé a míří přes hranice, prudce roste, uvádějí Hospodářské noviny. Ve srovnání se západní Evropou ale české podniky v cizině investují stále dvakrát méně. Letos však přichází boom - do zahraničí se vydávají i menší firmy. Řada z nich cítí příležitost hlavně na miliardovém čínském trhu, tradičně oblíbené je i sousední Slovensko a směřují i do Ruska.

Stále dražší pracovní síla i růst dalších nákladů totiž nutí firmy přemýšlet, jestli by se jim nevyplatilo přesunout výrobu do levnější země. Přestože investice tuzemských podniků v cizině pro naše hospodářství zpočátku znamenají propouštění i méně daní pro státní rozpočet, ekonomika na tom celkově vydělává. Některé firmy by bez přesunutí výroby zkrachovaly, pro jiné je to cesta k růstu, který se pak může využít na českém trhu.

Českou republiku zaplavuje stále víc padělků zboží světoznámých značek. Podle deníku Právo zabavili inspektoři České obchodní inspekce letos už přes 600 tisíc falzifikátů v hodnotě téměř půl miliardy korun. Patří mezi ně hlavně oblečení, obuv, načerno vypálené nosiče s hudbou a filmy, ale i hodinky, cigarety nebo alkohol. Počet odhalených padělků se jen během letošního prvního pololetí téměř vyrovnal množství napodobenin zajištěných za celý loňský rok. Oproti loňsku se na trhu také objevuje mnohem víc padělků počítačových her.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme