Kvůli podmáčené půdě hrozí sesuvy, nejvíc v údolí Labe

Kvůli povodním hrozí i sesuvy půdy nebo zřícení skal. Objevují se ve stejných oblastech po každých výraznějších srážkách. Můžou se ale vyskytnout i úplně nové lokality. Ohrožena je především celá oblast Českého středohoří, hlavně v údolí Labe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v noci na pátek částečně zasáhl rozestavěnou dálnici D8

Sesuv půdy v noci na pátek částečně zasáhl rozestavěnou dálnici D8 | Zdroj: ČTK

„Zvýšená pravděpodobnost sesuvů je kolem Prackovic, Bohyně, Doubkoviček, Zálezel, Čeřeniště nebo údolí Granátky. V těchto oblastech by se mohly aktivovat plošné proudové sesuvy o velikosti 100 až 200 metrů, v extrémních případech až do jednoho kilometru, potvrdil ředitel České geologické služby Zdeněk Venera.

Už v noci ze čtvrtka na pátek se v této oblasti aktivoval sesuv pod lomem v Doubkovičkách, který ohrozil nedostavěnou dálnici D8 a zastavil provoz na železniční trati u Lovosic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde je největší riziko sesuvů půdy vysvětlil ředitel České geologické služby Zdeněk Venera

Sesuvy hrozí také v oblasti střední a dolní Ohře, od Nechranické přehrady až po soutok s Labem. V Hřensku se dá čekat opadávání skal.

„V horských oblastech Krkonoš a Jizerských hor může dojít k menším lokálním přívalovým proudům, zejména pokud oblast zasáhnou prudké srážky. Známá je také oblast mezi Vraným nad Vltavou a Štěchovicemi. Předpokládáme, že bude nutné tento úsek zkontrolovat,“ doplnil Zdeněk Venera.

Česká geologická služba proto zřídila krizovou linku na čísle 724 730 954. Geologové jsou také připraveni přijmout požadavky starostů, krajských úřadů nebo krizového štábu a vyjet do terénu.

Igor Maňour, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme