Kvůli podvodům s evropskými dotacemi půjde znovu před soud exnáměstek MMR

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým náměstkem ministra pro místní rozvoj Petrem Formanem a dalšími dvěma lidmi. Byli stíháni v kauze vyvedení více než 200 milionů korun z dotací EU. Jejich případem se tak bude muset znovu zabývat městský soud, který předtím už dvakrát Formana viny zprostil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Dalším lidem zapleteným do podvodu s evropskými dotacemi vrchní soud původní tresty zpřísnil.

Tři z obžalovaných půjdou do vězení na 3 až 4 roky, tři další dostali podmínku. V jejich případě je verdikt pravomocný a lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší trest - 4 roky vězení - dostal bývalý Formanův poradce Radim Špaček. Ten soudní řízení označil za protiústavní.

„Byla tam mnohá tvrzení, která jsou prokazatelně nepravdivá, tak se pokusíme dobrat spravedlnosti nějakým mimořádným opravným prostředkem. Ale jsem upřímně řečeno v šoku z toho, co si vrchní soud v této zemi může dovolit,“ reagoval Špaček.

Soudy kauzu řeší 9 let

Celkem deset obžalovaných se podle spisu snažilo v letech 2004 a 2005 z likvidačního zůstatku Nadace pro rozvoj regionů (NRR) vyvést složitým způsobem přes různé firmy 144 a 85 milionů korun.

Šlo o nevyčerpaný zůstatek z peněz, které EU od roku 1994 poskytla na podporu malého a středního podnikání v Česku. Drtivou většinu peněz se policii podařilo na poslední chvíli zajistit.

Strůjcem údajného zločinného plánu byl podle obžaloby Ondřej Dvořák, likvidátor jedné ze dvou společností přímo navázaných na NRR. Jeho případ však byl kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu Dvořáka vyloučen k samostatnému projednání. Před soudem proto stanulo devět lidí.

Soudy se kauzou zabývají už devět let. Městský soud uznal v roce 2011 vinnými pouze dva lidi, ostatní obžalovaní byli osvobozeni. Odvolací pražský vrchní soud ale v roce 2013 verdikt v celém rozsahu zrušil, a tak se soudy případem musely zabývat znovu.

ČTK, Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme