Kvůli polní nemocnici se zřejmě zítra sejde mimořádně vláda

Na úterním mimořádném zasedání bude vláda rozhodovat o vyslání polní nemocnice do Iráku. Jednání o této otázce v pondělí přerušila. Podle vicepremiéra Stanislava Grosse musí kabinet vyřešit problém, jak nemocnici vyslat bez nové rezoluce OSN, protože bez tohoto mandátu by naši vojáci mohli působit pouze v Kuvajtu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Sedmá polní nemocnice je už připravena k odjezdu na Střední východ. Vláda ale musí ještě probrat další politické, ekonomické a právních aspekty této humanitární mise. Také ministr obrany Jaroslav Tvrdík uvedl, že vláda by se měla kvůli nemocnici sejít zítra na mimořádném zasedání.

Předsednictvo kabinetu se shodlo na tom, že nemocnice nesmí být součástí protiirácké koalice. Ministři proto chtějí rozšířit parlamentní mandát pro operaci Trvalá svoboda. V oblasti by tak nemuselo působit maximálně 400, ale 650 českých vojáků. Nemocnice přitom zřejmě v nejbližších dnech odjede do Kuvajtu, odkud je možné v případě katastrofy převelet zdravotníky do jižního Iráku. Potvrdil to ministr zahraničí Cyril Svoboda.

250 českých zdravotníků by po schválení kabinetem a parlamentem mohlo odjet už koncem tohoto týdne do Kuvajtu, posléze do jižního Iráku. Podle ministerstva obrany by polní nemocnice mohla do oblasti zamířit i bez mandátu OSN, neboť v jižním Iráku hrozí humanitární katastrofa.

Proto se základem pro další zahraniční misi českých specialistů může stát páteční obnovení programu OSN "ropa za potraviny". Myslí si to náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek.

"I ten mandát, který má český kontingent, to znamená naše účast v operaci Trvalá svoboda, by umožnil nemocnici poslat, rozvinout ji na území Kuvajtu v nějaké vyčkávací poloze a pak ji na základě konkrétní žádosti vyslat do konkrétního místa."

Možnost vyslání naší nemocnice do Iráku bez mandátu Světové organizace se ale nelíbí nejen opozici, ale i některých vládním zákonodárcům.

Podle operačního velitele Emila Pupiše zdravotníci včera dokončili poslední přípravy na další misi. "Pátého (dubna) bude ohlášeno panu ministrovi splnění úkolu a nemocnice bude pouze vyčkávat termín nasazení, který závisí jednak na otázkách oslovení, vyžádání a jednak na otázkách přepravních schopností, které budeme schopni zabezpečit."

Armáda zatím uvažuje o půlroční misi, která by přišla na necelých 500 miliónů korun. Na financování se budou minimálně z poloviny podílet Britové nebo Američané. Armáda chce do oblasti poslat i stovku vojáků z 6. brigády speciálních sil, kteří by se starali o bezpečnost českých lékařů a zdravotníků.

Milan Kopp, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme