Kvůli posledním dvěma případům BSE padne 1100 krav

Česko požádalo Evropskou unii o pomoc při řešení následků posledních případů BSE. Ministr zemědělství už předal žádost komisařům unie Davidu Byrneovi a Franci Fischlerovi. Resort zemědělství předpokládá, že bude nutné utratit 1100 krav. Způsob pomoci ale bude nutné ještě podle ministra zemědělství Jaroslava Palase dořešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krávy na pastvině | Foto: Jan Rosenauer

"Je to otázka jednání expertů Ministerstva zemědělství respektive Státní veterinární správy a expertů Evropské komise. Jedna z možností je, že by nám Evropská komise uhradila těch 1100 předpokládaných testů, které budeme muset provést tam kde porazíme ta zvířata. To je jedna z možností, ale jsou i jiné formy, které můžeme dojednat."

Jak připomněl Palas, stát je ze zákona povinen odškodnit zemědělce, kteří museli kvůli BSE nechat vybít část chovu. "Na to je pamatováno v nákazovém fondu, kde jsou alokovány peníze v rezervě pro tyto případy. Ty prostředky tam jsou a budou promptně propaceny. Vyčíslení škody provádí zemědělec s tím, že se posoudí u jednotlivých kusů. Ten má účetní a plemennou hodnotu a aa to existuje metodika a systém."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme