Kvůli povinnosti zveřejnit veškerý majetek končí první komunální politici. Budou další, bojí se svaz

První komunální politici končí ve funkcích kvůli povinnosti zveřejnit veškerý svůj majetek na internetu. Novinku zavedla od září novela zákona o střetu zájmů. Vedení Svazu měst a obcí odhaduje, že kvůli centrálnímu registru majetkových přiznání odejdou až stovky radních nebo výše postavených obecních politiků. Nová databáze se zatím plní jmény. Během října a listopadu bude muset přehled podat zhruba 35 tisíc lidí - politiků, úředníků a dalších.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumenty (ilustrační foto)

Dokumenty (ilustrační foto) | Foto: Comstock Images

Ke konci srpna rezignoval v Chropyni na Kroměřížsku jeden z neuvolněných radních. Za práci pro město bral necelé dva tisíce měsíčně. Podle starostky Věry Sigmundové z ČSSD se rozhodl odejít kvůli nové povinnosti zveřejnit veškerý majetek, dluhy i příjmy na internetu. Náhradu se starostce nedaří najít.

„Je to velmi problematické, ta podmínka, že radní musí zveřejnit svůj příjem, je velká překážka a opravdu mi lidé odmítají stát se radním z tohoto důvodu,“ řekla Radiožurnálu Sigmundová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komunální politici musí zveřejnit veškerý svůj majetek. Řada jich kvůli tomu končí. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

Sám bývalý radní Vladimír Blažek Českému rozhlasu řekl, že jde o jeho rozhodnutí, a věc nechtěl dál komentovat.

Podobná situace je podle tajemníka Městského úřadu v Chropyni Jiřího Roseckého i v některých okolních obcích. „Já jsem měl schůzku se starosty okolních obcí, na které jsem je seznámil právě se změnami toho zákona, a už vím, že starostka okolní obce vyjádřila obavu, že jí odstoupí místostarosta,“ popsal Rosický.

Doteď se informace o průběžně získaném majetku starostů, radních a dalších shromažďovaly na obecních a městských úřadech. K nahlédnutí byly na základě žádosti. Nově budou pro každého online přístupné na internetu, včetně majetku, se kterým lidé do funkce vstupovali.

Za chyby pokutu až 50 tisíc

To kritizuje Svaz měst a obcí. Podle výkonného ředitele svazu a nezávislého starosty Velkého Oseku Pavla Drahovzala by tak mohli být funkcionáři snadno vydíratelní. Odhaduje, že kvůli novince skončí stovky komunálních politiků. Drahovzal novinku považuje za zbytečnou administrativu, která se dá obejít.

„Proč by ten komunální politik měl svým sousedům říkat: ‚Já jsem tady při vstupu do funkce měl tři baráky, dvě auta, támhle mám ještě parcelu v sousední obci a podobně‘. Já můžu spoustu toho majetku před vstupem do té funkce převést na své známé, partnery a nakonec to voliči nic neřekne. Proto si myslím, že by se to mělo stavět na průběžném oznamování,“ tvrdí Drahovzal. Do budoucna to podle něj může odradit lidi od účasti v komunální politice.

Konec privatizace obecních bytů. Města je opět začínají stavět, aby lidé nedojížděli za prací

Číst článek

Registr majetkových přiznání prosadila současná vláda a má podle ní zlepšit veřejnou i úřední kontrolu politiků a dalších funkcionářů. Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL si myslí, že je na hodnocení dopadů na komunální politiku příliš brzy.

„Musíme se podívat, jak to bude masové. Já myslím, že je potřeba vyčkat a podívat se, jak to skutečně bude, protože u některých je to otázka emoční. Já si nemyslím, že člověk ve veřejné funkci by se měl za něco stydět,“ řekl Bělobrádek.

Pro novelu zákona o střetu zájmů hlasovala i pravicová opozice. Poslanec ODS Marek Benda říká, že do budoucna možná bude potřeba zákon změnit.

„Jestli tam opravdu tyto povinnosti mají být i vůči představitelům zejména malých obcí, jestli tam má být úplné majetkové přiznání a jestli je fakt nezbytně nutné, aby byl centrální registr, protože to pokládám opravdu jenom za snahu ulehčit internetovým klikačům,“ myslí si Benda.

Registr spravuje ministerstvo spravedlnosti. Za pozdě dodané, chybné nebo třeba nepravdivé oznámení hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Rozhodovat o ní ale budou i nadále úředníci v místě bydliště funkcionáře.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme