Kvůli povodním hrozí na mnoha místech sesuvy půdy

Vydatné deště, které zvedly hladiny řek na severu a východě Čech, by měli postupně ustávat. A dobré zprávy mají i vodohospodáři v Ústeckém kraji, kde se situace začíná zlepšovat. Na žádném toku v regionu už neplatí třetí povodňový stupeň - tedy ohrožení. Potíže ale mohou nastat se sesuvy půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči | Foto: Tomáš Adamec

Aktuálně platí třetí povodňové stupně ještě na třech místech v Libereckém kraji. V Ústeckém kraji stav ohrožení už neplatí a hladiny řek dál mírně klesají. Starosti i přesto mají například na Děčínsku.

Třetí povodňové stupně hlásí hydrometeorologové ještě na Labi v Brodu, Cidlině v Jičíně a Mrlině ve Vestci. Další vývoj bude záležet na počasí, meteorologové ale nic dramatického se už nečekají.

Voda v tocích na Děčínsku i na dalších místech Ústeckého kraje, která začala už včera odpoledne nebezpečně stoupat, se uklidňuje. Na řadě míst už platí jen druhý povodňový stupeň. Déšť se zmírnil a meteorologové předpovídají, že během dopoledne přestane docela.

PODROBNOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ SLEDUJTE ZDE.

Starosti i přesto mají například na Děčínsku. V regionu hrozí vylitím především menší toky. Platí to například o říčce Bystrá nebo Fojtovickém potoku. Na mnoha místech komplikuje velká voda dopravní spojení. Časně ráno došlo k uzavření silnic z Děčína do Dolního Žlebu.

Lužická Nisa se v Hrádku nad Nisou vylila z břehů | Foto: ČTK

Na řece Jizeře v Železném Brodě je druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Voda v Jizeře zůstala v korytě, pod vodou jsou zatím jen okolní stromy. Lidé, kteří žijí nebo podnikají u řeky, mají ve sklepech kladky, aby se jim voda nedostávala dovnitř spodem. A ty fungují.

Problém ale způsobuje nevyčištěná kanalizace, kterou do Jizery vtékají okolní potoky. Jeden kanál se úplně ucpal a voda zatopila silnici vedoucí Železným Brodem z Turnova do Harrachova. Hasiči se ji snaží odčerpat a odhadují, že jim to ještě minimálně dvě hodiny potrvá. Projet lagunou se dá, ale jen velmi opatrně.

Potíže ale mohou nastat se sesuvy půdy, která je mokrá ještě po srpnových záplavách. Už v noci hasiči zasahovali u jednoho z domů v Dobkovicích mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Jeho obyvatelé jsou v pořádku.


Zvětšit mapu

Půda se sesula také u lomu u Libochovan mezi Ústím a Litoměřicemi. Tady už byly problémy při srpnových záplavách. Přibývat mohou i další místa.

V noci také museli hasiči preventivně evakuovat třicet lidí ze severních Čech. Ve Višňové lidé strávili noc většinou u svých příbuzných. Hasiči uzavřeli v místě některé komunikace a několikrát museli odčerpávat vodu.

Dagmar Cestrová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme