Kvůli problémům s vyplácením dávek se za týden sejde sněmovna

Kvůli problémům s vyplácením sociálních dávek na úřadech práce se mimořádně sejde sněmovna. Schůzi na příští čtvrtek svolala na žádost opoziční ČSSD předsedkyně komory Miroslava Němcová. Před ní mají poslanci probrat ještě problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. Koalice ale může program odmítnout a tím debatu ukončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

„Zmatky, které vládnou na úřadech práce, nejsou způsobeny zaměstnanci úřadu práce, kteří bohužel vychytávají to nejhorší. Zespoda nespokojení lidé, kteří si přicházejí pro podpory, z druhé strany tlak ministerstva, aby se všechno ututlalo,“ tvrdí místopředseda sněmovny Zdeněk Škromach z ČSSD.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek označil kritiku opozice za „snůšku útoků“ a kolaps nového systému vyplácení příspěvků odmítá. Už ve středu řekl, že úřady práce vyplatily 100 procent dávek, na které mají lidé nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce politiků na potíže s novým systémem zaznamenala parlamentní zpravodajka Milada Richterová. Na výhrady reagoval na Rádiu Česko mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl

Za chyby, které zavedení nového systému provázely, potrestá manažery ministerstva i centrálního úřadu práce. Problémy s čerpáním dávek budou řešit také šéfové koaličních stran.

Ministerstvo práce nyní vzniklou situaci analyzuje a zhruba do týdne má být znám výsledek. Z řady míst se totiž stále ozývá kritika na nový počítačový systém. Někteří úředníci se údajně učili s novým systémem pracovat „za pochodu“.

„Software byl puštěn do testovacího prostředí k vybraným lidem, kteří ho testovali a připomínkovali někdy na konci léta. Potom měli zaměstnanci možnost se připojovat do systému přes webové rozhraní od začátku prosince,“ uvádí mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

„V okamžiku, kdy je systém nasazen a 8000 lidí s ním může pracovat, tak je jasné, že se objeví některé nedostatky nebo nefunkčnosti. Připomínky jsou odstraňovány za pochodu,“ říká Reichl. Problémy prý mohlo způsobit například i méně kvalitní internetové připojení.

Přechod na nový systém podle něj bude postupný. „Lidem, kterým vznikl nárok na dávku v loňském roce, jsou vypláceni ze starého systému. Úřady práce v celé republice převzaly agendu výplaty dávek, kterou měly do konce loňského roku na starosti obce a města. Vyplácelo se na několika různých systémech, my jsme to museli sjednotit,“ vysvětluje mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce

Karolína Koubová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme