Kvůli ptačí chřipce nesmí chovatelé pouštět drůbež ven

Česká republika kvůli přibývajícím případům ptačí chřipky v Evropě zpřísňuje kroky vůči nákaze. Od čtvrtka začne platit pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích, od března pak vstoupí v platnost zákaz výstav a trhů drůbeže a ptáků, rozhodla dnes Ústřední nákazové komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slepice

slepice | Zdroj: ČTK

"Chovatelé musejí také zabránit své objekty před vniknutím volně žijícího ptactva, to znamená zasíťovat okna větráky a tak dále," řekl Radiožurnálu mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V tuzemsku je podle údajů ministerstva zemědělství asi 700 velkochovů. Všechna nařízení musejí splnit nejpozději do konce února. Statisíců malých chovatelů drůbeže se zákaz venkovního výběhu netýká.

Zákaz svodů, tedy trhů a výstav drůbeže a ptáků Česko kvůli ptačí chřipce přijalo již loni od 22. října do 8. prosince. Nyní bude platit omezení znovu od března. Krajská veterinární správa ale bude moci akci povolit v případě, že bude vyloučen kontakt tvorů s volně žijícím ptactvem.

Podle Dubna jde v Česku jednoznačně o pouhé preventivní opatření a není zatím třeba se obávat bezprostředního ohrožení. Smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 byl vůbec poprvé na území Evropské unie zjištěn o víkendu u divokého ptactva v Itálii a v Řecku. Potvrzen byl také ve Slovinsku a podezření hlásí Rakousko.

V Česku také platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem ptačí chřipky jako v ostatních členských státech EU. Trvá rozšířený monitoring drůbeže a volně žijících ptáků a doporučení chovatelům k ochraně chovů.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme