Kvůli Sazce hrozí rozkol mezi sportovními svazy

Člen exekutivy Českého svazu tělesné výchovy Ivo Kaderka chce založit konkurenční asociaci sportovních svazů. Ta by měla být silným partnerem pro vyjednávání se státem o penězích na sport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka | Zdroj: ČTK

Odchod z ČSTV přitom prezident tenisového svazu neplánuje, protože chce zachovat kontrolu nad majetkem svazu. Kdy přesně by asociace měla vzniknout není jasné. Momentálně prý Kaderka vyjednává se šéfy jednotlivých sportovních svazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident tenisového svazu Ivo Kaderka

„Dopisem jsem oslovil všechny předsedy sportovních svazů a navrhuji, abychom iniciovali vznik asociace českých sportovních svazů, která by měla být důvěryhodným subjektem a partnerem státu zejména co se týče rozvoje sportu a jeho financování,“ uvedl Kaderka.

Pokud asociace skutečně vznikne, pak Kaderka sportovním svazům garantuje, že peníze na sport sežene.

Kaderka už delší dobu otevřeně kritizuje současné vedení ČSTV. V minulém týdnu se kvůli situaci v Sazce neúspěšně pokusil svolat mimořádnou valnou hromadu svazu.

Nově vzniklá organizace by se pak dohodla se státem, za jakých podmínek bude sport podporovat. Peníze by ale měl posílat přímo a ne - přes komory a účtárny - jak zdůraznil první muž tuzemského tenisu. Ivo Kaderka oslovil šéfy sportovních svazů mailem teprve včera, teď čeká na jejich reakci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Kaderkově návrhu mluvili v Ozvěnách dne předseda ČSTV Pavel Kořan a Miroslav Jansta, předseda České basketbalové federace

Jde o peníze

Předseda ČSTV Pavel Kořan v Ozvěnách dne uvedl, že každý se může chovat podle zákona o spolčování občanů. „Otázka je, co to přinese. Pro mne je to jasný signál, že pan Kaderka se rozhodl opustit tezi, která byla uložena valnou hromadou ČSTV - modernizovat ČSTV.“

Anketa Sportovec roku 2010 - Pavel Kořán, předseda ČSTV | Foto: Vojtěch Bureš

Záležitost Kořan označil za pokus vytvořit další finanční centrum, které bude peníze podle jeho slov spíše odčerpávat, než aby se stávající struktury racionalizovaly.

Miroslav Jansta, předseda České basketbalové federace vidí v záměru vytvoření orgánu, který by byl prostředníkem v jednání se státem. „ČSTV zklamalo svou funkci. Za těch 18 lest majetky chřadnou, nerozvíjejí se.“

Ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš ve Světě o třetí přivítal jakýkoli návrh na řešení situace jako osvěžující čin. „Je potřeba objektivně říci, že situace v Sazce nám odbourala jeden nutný finanční zdroj pro sport. Nyní máme státní podporu a podporu z privátního sektoru.“ Připomněl, že se připravuje nový loterijní zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Sazce mluvil na Rádiu Česko ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš

Připomněl, že stát má omezené možnosti. „Dovedu si představit, že ještě rok sport podržíme na úrovni jako nyní. Ale pokud se nezreformuje ČSTV, pokud nezačne fungovat asociace českých sportovních svazů, tak to není perspektivní pro český sport a jeho financování ze státní podpory,“ zdůraznil Dobeš.

Podpora ministrů

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka ve Stalo se dnes zdůraznil, že ohlasy na jeho návrh jsou mimořádné. „Kdybych vám měl vyprávět, jak vypadá můj stůl, kolik je na něm mailů, jak dopadl můj mobil, který se mi v podstatě zasekl – a když se podíváte na různé servery, kde se hlasuje, zda podporovat tuto věc, tak je to zhruba 1200 pro a 200 proti – tak asi v tomto duchu mám ohlasy na iniciativu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka si ve Stalo se dnes pochvaloval ohlas na svou iniciativu

Kaderka také vyjádřil potěšení nad podporou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dobeše. „Pan ministr mě ubezpečil, že tuto věc maximálně podporuje a považuje ji za první rozumnou věc, kterou kolem sportu za tři týdne slyšel.“

„A co se týče šéfa státních peněz, pana ministra Kalouska, tak mohu říci, že jsem s ním před chvílí mluvil a staví se k této věci naprosto totožně,“ řekl ve Stalo se dnes Kaderka.

Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme