Kvůli silné koruně chtějí firmy vyplácet prémie v eurech

Některé podniky přišly s návrhem, podle kterého budou prémie závislé na aktuálním kurzu koruny k euru. Současná silná koruna tak může platy zaměstnanců těchto firem snížit. Jak podotýkají dnešní Hospodářské noviny, exportéři tím reagují na kurs koruny, na kterém letos tratí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské peníze

Evropské peníze | Foto: Jan Rosenauer

Na výplatních páskách by podle zmíněného návrhu sice byl celý plat v korunách, prémiová část by se ale vázala na aktuální kurz k euru. Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula s tímto krokem nesouhlasí:

"Pokud by platilo to, že by český zaměstnanec také mohl platit v eurech bez obtíží za jakoukoli službu, tak by to problém nebyl. Ale protože česká měna je tou hlavní a je dáno zákonem, že v ní mzda má být vyplácená, tak v ní vyplácená být musí. Pokud by byla vyplácená v eurech, došlo by k tomu, že by veškerá kursová rizika na sebe převedl zaměstnanec. A ten by v tom mohl plout, to znamená, že by se mu mzda začala najednou pohybovat."

Předseda Asociace exportérů Jiří Grund tento krok nepovažuje za tak radikální: "Nápad zněl v tom smyslu, že část prémií, tedy pohyblivých částek mzdy, by měl být navázán na kurs. To znamená, že by nebyl vyplácen v cizí měně, v eurech, byl by vyplácen v naší měně. V podstatě by se jednalo o přepočet korun na eura."

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek připomíná, že se už delší dobu diskutuje o možnosti vyplácet část mzdy v eurech nebo v korunách podle aktuálního kurzu koruny k euru. A říká, že jde o správnou myšlenku:

"Argumenty proti, že to zákoník práce nedovoluje, jsou mylným pohledem. Přece proměnlivá složka mzdy vždy může být závislá na prosperitě a výsledcích podniku, Tedy není nic špatného na tom, pokud bude pohyblivá složka mzdy odvíjena od toho, jak se podniku vede. A to je závislé i na tom, jaký je kurs koruny vůči euru. Vyplácení pohyblivé složky mzdy v eurech nebo v korunách, přepočítaných podle kursu eura, je naprosto systematická věc."

Česko by mohlo euro přijmout nejdřív za tři roky. Z květnové konvergenční zprávy Evropské komise ale vyplývá, že naše republika zatím nesplňuje podmínky pro přijetí eura. Zpráva Česku vytýká především skokový růst inflace. Na druhou stranu tentokrát neříká, že by rizikem české ekonomiky byl deficit veřejných financí. Naopak chválí nás za to, že se podařilo věrohodným a udržitelným způsobem schodek snížit.

Jitka Hanžlová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme