Kvůli slintavce od půlnoci platí přísnější opatření
Od půlnoci platí kvůli slintavce a kulhavce zvýšená hygienická opatření na našich silničních a železničních hraničních přechodech. Německá policie zřejmě v souvislosti s dezinfekčními opatřeními nečekaně uzavřela pro osobní automobily a autobusy hraniční přechod v Rozvadově. Celníci je odklánějí přes nedaleký starý přechod.
V rámci zpřísněných opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky bude od pátku uzavřeno téměř 70 turistických přechodů s Polskem a Německem. Rozhodla o tom Ústřední nákazová komise v reakci na potvrzení výskytu slintavky a kulhavky ve Francii. Rozhodnutí komise oznámil šéf státní veterinární správy Josef Holejšovský.
Na silničních hraničních přechodech s Polskem, Německem a Rakouskem už platí přísná hygienická opatření: Znamená to, že auta musí projíždět dezinfekčními rohožemi a cestující musí odevzdat všechny potraviny živočišného původu do přistavených kontejnerů. Důkladnou dezinfekci už druhým dnem provádějí i na letištích. Stejná opatření budou nejpozději do dnešní půlnoci platit i na všech 18 železničních hraničních přechodech.
Ústřední nákazová komise přijala i další zpřísnění stávajících opatření. Podle Josefa Holejšovského se zákaz tranzitu vnímavých zvířat přes naše území se rozšíří i na rizikové výrobky, které se zatím nesměly pouze dovážet. Dále bude zakázán vstup cizích osob do chovů hospodářských zvířat.
Už předtím Praha reagovala na první potvrzený výskyt slintavky a kulhavky na území kontinentální Evropy dalším zpřísněním bezpečnostních opatření na letištích a hraničních přechodech. Do půlnoci budou na hranicích se zeměmi Evropské unie a Polskem instalovány dezinfekční rohože. Ze stejných států se nesmí dovážet a přes naše území přepravovat živí sudokopytníci, zejména skot, prasata, ovce a kozy. Zákaz platí i pro dovoz masa, tepelně neopracovaných masných a mléčných výrobků a mléka a také pro ostatní živočišné produkty ze zvířat vnímavých na kulhavku a slintavku. Po dořešení technických podmínek jsou přísná hygienická opatření zaváděna i na hraničních přechodech s Polskem, Rakouskem a Německem. Podle Státní veterinární správy by k tomu všude mělo dojít nejpozději do čtvrtka.
Jak řekla Českému rozhlasu mluvčí Českých drah Martina Rousková, po vystoupení z vlaku budou muset turisté z Unie a Polska projít po dezinfekčních rohožích a potraviny živočišného původu musí odevzdávat do připravených kontejnerů.
Stejná protinákazová opatření, jaká budou na hraničních přechodech, uplatňuje železniční terminál RO-LA v Lovosicích, který přepravuje kamióny z Německa. Ačkoli nařízení platí od nadcházející půlnoci, první kamióny přepravené z Drážďan projely desinfekční rohoží už dnes odpoledne.
Podle Josefa Holejšovského se už jedná o poslední opatření, které Česká republika kvůli tomuto virovému onemocnění přijala. Taková opatření by existovala i v případě výskytu nákazy, jen by se vymezovala ohniska nákazy a pásma zvýšeného dozoru.
Všechna opatření budou Českou republiku stát podle šéfa státní veterinární správy Josefa Holejšovského desítky milionů korun. Může se to zdát hodně, ale v případě zavlečení slintavky na území České republiky by to byly desítky miliard.
Deset milionů korun poskytne vláda Státní veterinární správě na preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky na naše území. Podle Jindřicha Marka z tiskového odboru úřadu vlády není vyloučeno, že další peníze uvolní kabinet v příštích týdnech.
Přísná nařízení proti zavlečení slintavky a kulhavky na naše území se dotkla i středočeského regionu. Tamní farmáři vybudovali desinfekční vany, omezili pohyb zvířat i osob a zpřísňují ostrahu svých objektů. Jak zjistil náš spolupracovník Ladislav Pavlík, aktuální opatření mají ekonomický dopad na zemědělce. Například farma v Kozolupech na Berounsku musí denně utratit 300 korun pouze za chlorové vápno a speciální jednorázové ochranné pomůcky. Tím však náklady na bezpečnostní opatření nekončí. Vzhledem k omezenému pohybu zvířat nejsou některé krávy včas prodány a jejich delší pobyt na farmě si vyžádá další peníze. Zemědělci sice vítají přísná opatření veterinární správy, současně však volají po státních dotacích. Ty ovšem vedení berounské veterinární správy prozatím vyloučilo. Podle jejího vedení musí být snahou chovatelů ochránit vnímavá zvířata, a to i v domácích podmínkách.
Ostrava uvažuje o preventivních porážkách některých druhů zvířat ohrožených epidemii slintavky a kulhavky. Kvůli riziku šíření nemoci a jejímu případnému zavlečení do severomoravské metropole se proto sešel krizový štáb města. Ředitel tamní veterinární správy Jaromír Polášek uvedl, že v Ostravě je řada chovatelů, kteří vlastní několik kusů ovcí, krav a prasat, které choroba může napadnout. Mnoho z nich má chovy dokonce v blízkosti sídlišť. V jejich okolí by při výskytu slintavky a kulhavky muselo být vyhlášeno ochranné pásmo. Krizový štáb proto zamýšlí, že majitelům dobytka nabídne výkup zvířat a následnou porážku.
Zvláštní režim ochranných opatření kvůli možnému zavlečení slintavky a kulhavky na naše území postihne i mezinárodní lodní dopravu na Labi. Posádky nákladních plavidel z Německa čeká dezinfekce a případné odevzdání potravin živočišného původu už v Hřensku. U osobních výletních lodí proběhne obdobná procedura v přístavišti pod Děčínským zámkem za asistence tamní městské policie. Ochranná opatření na Děčínsku koordinuje okresní úřad a zatím se podařilo všechny potřebné kroky zvládnout. Určité problémy ale přetrvávají. Není například jasné, jak vyřešit problém jídelních vozů, které přijíždějí z Německa, a výletních lodí, které jsou naplněny jídlem.