Kvůli souběhu dvojích voleb počítaly komise hlasy dlouho do noci

Teprve pozdě v noci zpracoval statistický úřad 100 procent výsledků krajských voleb. V devíti obcích si totiž lidé volili zároveň obecní zastupitele. A protože komunální volby skončily až ve 22 hodin, mohlo v těchto obcích začít sčítání krajských i obecních hlasů až v nočních hodinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů. Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Za tmy otevřela volební urnu také komise v Drahkově na jižním Plzeňsku: Drahkov, sobota, 22 hodin. Vstupuji do volební místnosti:

„Vy sem ale nemůžete chodit. Po celou dobu, kdy se sčítají hlasy, sem nesmíte. Až budeme mít všechno pohromadě, tak vás zavoláme. Teď sem nikdo nesmí chodit," upozorňuje jedna ze členek okrskové volební komise.

Ve 23 hodin a 20 minut mají v Drahkově všechny hlasy sečtené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž redaktora Lukáše Miloty, která přibližuje proces sčítání volebních hlasů

„My na vás úplně zapomněli," omlouvá se předsedkyně volební komise Jitka Valentová a shrnuje výsledky:

„V obci je 113 voličů. Ke krajským volbám jich přišlo 68. Vyhráli komunisti. K obecním volbám přišlo 92 voličů, přes 80 procent."

Krajské volby skončily ve 14 hodin, dalších osm hodin mohli lidé v Drahkově volit obecní zastupitele.

Výsledky krajských voleb v Plzeňském kraji:
1. ODS (26,48 %)
2. ČSSD (24,89 %)
3. KSČM (20,93 %)

„Zájem byl, odpoledne přišlo ještě hodně lidí, poslední volič dokonce deset minut před desátou," říká předsedkyně volební komise Valentová.

Fakt, že všude byly výsledky krajských voleb sečtené už odpoledne a v několika obcích museli čekat na konce komunálních voleb, se ani komisi v Drahkově nelíbí. Podle Valentové by se měly krajské a obecní volby konat souběžně ve stejný čas.

Sečteno: Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Dvanáct minut po půlnoci předává volební komise výsledkové listiny na radnici v Blovicích, odkud je úředníci posílají elektronicky do Českého statistického úřadu. Za několik minut jsou vyvěšené na adrese www.volby.cz.

Levice vítězí i v senátních volbách. Nejvíce postupujících kandidátů má ČSSD

Číst článek


Zvětšit mapu

Lukáš Milota, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme