Kvůli sporům o církevní restituce se koalice sejde v pondělí

Vládní koalice se pokusí urovnat spory kolem církevních restitucí na mimořádné schůzce v pondělí odpoledne. Uvedla to místopředsedkyně vlády za Věci veřejné Karolína Peake. Právě VV požadují odklad finančního vyrovnání církvemi o rok, tedy k 1. lednu 2014, nebo na ekonomicky příznivější období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné, Karolína Peake | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označil požadavek nejmenší vládní strany za „hloupost". Sebemenší důvod k odkladu nevidí ani ODS. Premiér Petr Nečas nicméně trvá na tom, aby v této důležité věci poslaly vládní strany do sněmovny návrh zákona jako dohodnutou věc.

Podle Nečase je skutečností, že se třicetiletá splátka stane obligatorním státním výdajem. Další odklad by znamenal, že zaplatíme minimálně o miliardu a půl více.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cíkrevních restitucích jsme ve Stalo se dnes mluvili s předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová dnes o možném odkladu finančního vyrovnání jednala se zástupci Ekumenické rady církví. Její předseda Joel Ruml považuje v současné situaci za předčasné mluvit o tom, zda církve jsou připraveny na ústupky, nebo budou trvat na dohodě 17 náboženských obcí s vládou.

„My v této chvíli od vlády, oficiálně, od celého orgánu, nemáme žádné sdělení, že se máme připravit na ústupky. To znamená, až se vláda pokusí udělat závěr z té vnitřní diskuse, protože návrhy Věcí veřejných jsou pořád jenom návrhy dovnitř vlády, až se vláda rozhodne, jak to bude, jestli skutečně celá vláda bude stát za dohodou, kterou v jejím jménu vyjednala vládní komise, kde byly všechny tři koaliční strany, tak potom nám dá vědět a potom církve budou reagovat; tedy klidně můžou uvažovat i o ústupcích. Ale musíme se dozvědět od vlády, jaká je její pozice pro budoucnost,“ uvedl Ruml ve Stalo se dnes.

Předseda Ekumenické rady církví podle svých slov nedovede ani posoudit, zda by pro církve bylo myslitelné, že by prozatím dostaly vráceny jen půdu a pozemky.

„Každá církev je v trochu jiné situaci. Je jasné, že největší naturální restituci dostane římsko-katolická církev,“ poznamenal Ruml.

Vláda kvůli námitkám Věcí veřejných jednání o konečné podobě církevních restitucí ve středu opět odložila, vrátit se k nim má za týden.

Jana Zemanová, mta, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme