Kvůli sporům o výdej léků zvažuje šéf lékařské komory trestní oznámení

Prezident České lékařské komory Milan Kubek pohrozil trestním oznámením ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinu Benešovi. A to tehdy, pokud se jim podaří prosadit změny ve vydávání léků. Podle plánované novinky resortu by si pacienti mohli koupit některé léky bez receptu, jen po předložení občanského průkazu. S tím lékaři a další zdravotnická sdružení zásadně nesouhlasí. Opatření prý ohrožuje bezpečí pacientů, protože lékárník nemá dostatečnou kvalifikaci k jejich léčbě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky

léky | Foto: Jan Rosenauer st.

Vědecká rada České lékařské komory návrh jednomyslně odmítla jako velmi nebezpečný. Jsou do něj totiž zařazeny například i léky s vedlejšími účinky. Podle prezidenta komory Milana Kubka jde o zbytečné riskování zdraví a životů pacientů:

"Vzhledem k tomu, že se jedná o léky na takové nemoci jako je vysoký tlak, vysoký cholesterol, jaterní choroby či antiepileptika, tak to jsou léky, které jsou velmi účinné, ale ve špatném dávkování jsou velmi nebezpečné. A podávat takové léky bez kontroly lékaře je nezodpovědný hazard."

Jak Milan Kubek dále zdůraznil, k předepisování léků jsou kvalifikovaní pouze lékaři: "Lékárníci mají jiné vzdělání než lékaři. Lékař studoval šest let lékařskou fakultu, musí skládat atestace. A to není bezdůvodné. Jedině lékař může pacienta řádně vyšetřit. A jedině ve zdravotnickém zařízení jsou podmínky k tomu vyšetření - odebírání, anamnéze a podobně."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview Radiožurnálu s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem.

Také podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha toho lékárníci nevědí o nemocích tolik jako lékaři a nemají k dispozici potřebné přístroje a laboratoř: "To skutečně mohou doslova odnést desetitisíce pacientů. Protože dostanou třeba poměrně nebezpečný lék a budou ho brát ve špatné indikaci, ve špatném množství jenom proto, že jim to poradil lékárník."

Proti plánovaným změnám v předepisování léků je kromě České lékařské komory také Sdružení ambulantních specialistů a Česká gynekologická a porodnická společnost. Podle nich hrozí poškození zdraví pacientů.

Lékárníci jsou naopak pro a říkají, že podmínky pro prodej těchto léků jsou tak přísné, že je bezpečnost pacientů zaručena. Viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný řekl, že pacienti by novou úpravou získali práva, která mají pacienti v ostatních zemích Evropské unie:

"Pacient si přípravky zařazené do kategorie OTC s omezením /OTC - lék dostupný bez lékařského předpisu - pozn. redakce/, bude hradit ze svého. Zatímco když si dojde k lékaři, tak mu je bude hradit zdravotní pojišťovna. Takže opravdu si myslím, že je to v tuto chvíli spíš možnost pro pacienty. A nestrašil bych je tím, že budou poškozeni, když si lék, který deset let odebírali na základě receptu v lékárně, jednou zaplatí za hotové, že by je to v tu chvíli nějakým způsobem poškodilo."

Podle Pavla Šrouba z ministerstva je málokterá země v Evropské unii tak restriktivní jako Česká republika, pokud jde o volně dostupná léčiva: "Většina přípravků je vázaná na předpis. Ačkoliv třeba u chronických pacientů to znamená nucené návštěvy u lékaře, byť není nezbytná kontrola zdravotního stavu."

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zdůraznil, že definitivní podobu návrhu ještě musí resort schválit. Opatření má podle něj navíc nákup léků zjednodušit: "Tady se jedná o vyčlenění dalších léčiv, které nemusí být na předpis, protože v České republice je jich opravdu mnoho. Ale jeden z hlavních důvodů, proč jsme vytvořili tuto zvláštní skupinu s omezeným výdejem je proto, protože jsme tím ošetřili prekurzory drog, po kterých se volá, aby byly nějakým způsobem zajištěny. A to je úplně nejhlavnější účel této skupiny. To znamená, že jestliže je někdo proti, tak je proti tomu, abychom podchytili nákup léků, ze kterých se vyrábějí drogy."

A co si o tom myslíte vy? Je bezpečné vydávat vybrané léky místo na recept na občanský průkaz? Hlasujte v naší anketě!

Monika Rybáková, Katarína Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme