Kvůli summitu EU se mimořádně schází vláda

Česko se připravuje na poslední vrcholnou akci svého předsednictví. Dvoudenní summit Evropské unie začne v Bruselu ve čtvrtek. Jednání povede náš premiér Jan Fischer. Mimořádně se kvůli tomu dnes sejde vláda. Podle mluvčího kabinetu Jakuba Štádlera mu ministři mají dát mandát k tomu, aby jako hlava EU vyjednával s Irskem o lisabonské smlouvě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

"Vláda se bude zabývat vlastně jediným bodem a to sice návrhem záruk pro Irsko. Týká se to lisabonské smlouvy, je to vlastně jedno z témat nadcházející Evropské rady. Vláda musí projednat i určitý konsensus toho, co na Evropské radě potom budou jednotlivé členské země schvalovat", řekl Štádler.

Irové si záruky vyžádali pro dokončení ratifikace lisabonské smlouvy, která má reformovat rozšířenou EU. Záruky se mají týkat svrchovanosti země v otázkách daní, potratů, sociálních práv zaměstnanců a zajištění neutrality. Podle české vlády ale mají být v souladu se smlouvou z Lisabonu a nesmí vést ke znovuotevření procesu ratifikace.

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme