Kvůli termínům v zákoně nestihli studenti medicíny přihlášku k dalšímu studiu. Ministerstvo chybu uznává

Několika desítkám mladých lékařů komplikovala další studium novela zákona o specializačním vzdělávání lékařů. Ta platí od začátku července. Podle profesních sdružení praktických lékařů se zájemci o všeobecné lékařství nemohli přihlásit k dalšímu studiu. Ministerstvo zdravotnictví si problém uvědomovalo a dnes vyřešilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Problém se nejvíc týkal studentů všeobecného lékařství. Zatímco ostatní lékaři můžou získat tříleté specializační vzdělání v nemocnicích, studenti Všeobecného lékařství musí tříletou praxi absolvovat v ordinaci u některého z praktických lékařů.

21 dní po termínu

Tato místa dotuje ministerstvo zdravotnictví. Společnost všeobecného lékařství a Mladí praktici upozornili ale na to, že podmínkou pro přijetí zájemce o takzvané rezidenční místo je podle novely zákona nově to, aby byl přihlášený do specializačního studijního oboru na vysoké škole do konce června. Jenže někteří promovali až v červenci.

Svůj příběh Radiožurnálu popsal Pavel Feilhauer, který absolvoval medicínu na 1. LF Univerzity Karlovy v Praze. „Jenže tato informace je dohledatelná pouze na webu Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a byla tam vyvěšená až 21. července, tedy jednadvacet dnů potom, co jsem se měl někam přihlásit, nehledě na to, mnoho z nás bylo po státnicích a nevěděli jsme, jakým směrem se vydáme,“ uvedl Feilhauer.

Absolventi o možnost nepřijdou

Ministerstvo zdravotnictví si problém uvědomovalo a v úterý situaci vyřešilo. Dotace na rezidenční místa v roce 2017 vyřeší takzvaný překlenovací program.

Podle vyjádření ministerstva tak všichni letošní absolventi lékařských fakult, kterých by se týkal původní dotační program pro rok 2017, nazvaný „Rezidenční místo – lékařské obory“ budou moct nastoupit ke specializačnímu vzdělávání, aniž by o možnost požádat si o tuto dotaci přišli.

Podle vyjádření ministerstva problém vzniknul kvůli legislativnímu procesu. „Vlivem legislativního procesu a přechodu na novelu zákona na č. 95 došlo k situaci, kdy legislativou předepsané termíny nedaly zhruba stovce budoucích praktických lékařů a také některým dalším školencům z jiných oborů dostatečnou možnost včas zareagovat a přihlásit se o dotaci,“ řekla Radiožurnálu mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

„Je samozřejmě v zájmu ministerstva zdravotnictví, aby do praxe nastoupilo co nejvíc mladých lékařů, proto urychleně zjednáváme nápravu problému, který ani v průběhu schvalování zákona nebylo možné předjímat,“ dodala mluvčí ministerstva.

Podmínky pro rok 2017 budou podle úřadu zveřejněné do konce září. Od roku 2018 už ale podle ministerstva vše bude fungovat podle nově nastavených pravidel v souladu s novelou zákona.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme