Kvůli trenýrkám má skončit šéf ochranky. Mě urazí jen inteligent, řekl Zeman

Kvůli sobotní akci skupiny Ztohoven, která vyvěsila na Pražském hradě místo standarty velké červené trenýrky, by měl být podle prezidenta Miloše Zemana odvolán ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Další personální změny budou patrně následovat, řekl dnes novinářům v Ostravě Zeman, který zahájil třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové skupiny Ztohoven stáhli na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky | Foto: Ztohoven | Zdroj: ČTK

Ochranka podle Zemana selhala, osobně se ho ale akce skupiny Ztohoven nijak nedotkla.

„Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta. Mě může urazit jenom inteligent,“ prohlásil Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli akci skupiny Ztohoven chce prezident odvolat šéfa své ochranky. K tématu mluvil komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman

S ředitelem Útvaru na ochranu prezidenta Petrem Dongresem se kvůli trenýrkám nad Hradem sejde ve čtvrtek policejní prezident Tomáš Tuhý. Šéfa ochranky totiž musí odvolat Policejní prezidium.

Jestli Tuhý Zemanovo přání Dongrese odvolat vyslyší, policie neuvedla. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že odvolání Dongrese považuje už pouze za technikálii.

„Myslím si, že určitá velkorysost a smysl pro humor zde své místo má. Na druhou stranu pokud by došlo k ohrožení prezidenta republiky nebo ústavních činitelů, je to třeba brát s veškerou vážností,“ komentoval plánované odvolání šéfa Zemanovy ochranky ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Petr Dongres stanul v čele ochranky na podzim 2012, když po incidentu v Chrastavě na Liberecku, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole 26letý muž, odstoupil tehdejší šéf ochranky Jiří Sklenka. Dongres ho tehdy nahradil z pozice vedoucího odboru ochrany hlavy státu.

Za umění nicméně akci skupiny Ztohoven nepovažuje. „Umění to asi není, ale velmi se mi líbí humorná reakce pana premiéra Sobotky, ke které bych se přihlásil, že národ, který dal světu Járu Cimrmana, i takovouto věc unese. Ale do umění bych to určitě nepočítal,“ dodal Herman.

Překvapení nad tím, že větší postih za sobotní akci s vyvěšenými trenýrkami nad Pražským hradem hrozí členům tamní ochranky než aktérům, vyjádřil dnes člen skupiny Ztohoven Petr Žílka. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by měl podle něj být přístupným místem.



„K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří,“ řekl novinářům před začátkem Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Trenýrky byly i upoutávkou na kongres.

Tři členové skupiny Ztohoven vylezli v sobotu 19. září po lešení na střechu Pražského hradu, kde vyměnili prezidentskou vlajku za velké červené trenýrky. Akci okomentovali slovy, že nad Hradem „konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Miloš Zeman se k incidentu až do včerejška nevyjádřil, Jiří Ovčáček čin Ztohoven ostře zkritizoval.

'Lezcům' hrozí až dva roky za mřížemi

Policie oznámila, že v sobotu zadržela a následně propustila tři muže, které podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení. V pondělí pak ochranka Pražského hradu zadržela člena skupiny, který se znovu pokoušel vylézt na lešení v areálu Hradu.

Kvůli svým aktivitám se členové Ztohoven dostali do konfliktu se zákonem už dříve. Skupina vešla ve známost svými intervencemi do veřejného prostoru. Z nejznámějších je akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v pražském centru DOX také zveřejnila telefonní čísla některých politiků.

ČTK, Simona Bartošová, Iva Havlíčková, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme