Kvůli úmrtí na Pankráci jsou mimo službu tři lidé. Vyšetřování tragédie finišuje

Tři lidé skončili mimo službu kvůli prosincovému úmrtí v pankrácké věznici. Po záměně vězňů zemřel 24. prosince na předávkování metadonem M.H. Kvůli tragickému omylu nebyl dosud nikdo obviněn, policejní inspekce případ vyšetřuje již druhým měsícem. Podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu se však její práce chýlí ke konci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.H. podala trestní oznámení kvůli úmrtí svého přítele ve věznici na Pankráci.

"Zproštěni výkonu služby jsou v souvislosti s tímto případem tři příslušníci vězeňské služby. Co se týká časového průběhu vyšetřování, je to otázka spíše pro inspekci. Na ostatní otázky, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování, v tuto chvíli odpovídat nebudeme," řekla mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Trestní oznámení za smrt na Pankráci. Místo pomoci ho napadli, tvrdí mužova přítelkyně

Číst článek

Podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu je vedle strážných mimo službu také zdravotní sestra, která vězni chybně látku pomáhající při odvykání heroinu podala. Všichni tři nechodí do práce a pobírají polovinu platu. Muž odsouzený za porušení zákazu řízení zemřel 25. prosince během vánočních svátků. Dozorci zaměnili dva vězně ze stejného patra se stejným příjmením a poslali na odvykací léčbu právě M. H. Tomu sestra podala metadon, po jehož aplikaci zemřel.

Mimo službu jsou dozorci a sestra

Přítelkyně mrtvého muže podala kvůli případu trestní oznámení, tvrdí v něm mimo jiné, že i když si personál věznice uvědomil svůj omyl, vězni nepomohl. Její druh byl naopak napaden a bylo mu řečeno, ať se jde vyspat. "Zemřelému byla podána dávka ve výši 105 ml, což je pro člověka, který nikdy neužíval heroin a nepřišel do styku s metadonem, dávka smrtelná. Běžná dávka na den se pohybuje okolo 20 ml," uvádí trestní oznámení.

Věc nezávisle na něm začala prošetřovat také Generální inspekce bezpečnostních sborů, její mluvčí Radka Sandorová k ní však odmítla prozatím cokoliv uvést. "Je vedeno prověřování, nové informace doposud uvolněny nebyly," reagovala pouze.

Vazební věznice Pankrác | Foto: Hana Biriczová

Čekají na posudek

Podle zjištění Zpravodajského webu Českého rozhlasu má však inspekce k dispozici pitevní zprávu a kvůli uzavření vyšetřování čeká pouze na zdravotnický posudek. Ani to však mluvčí inspekce nechtěla komentovat. "Kdy bude trestní řízení ukončeno předjímat nelze," uvedla pouze.

Přítelkyně vězně již avizovala, že kvůli jeho úmrtí bude žádat odškodnění, zatím nicméně neví kolik. Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí a obvykle se z rukou lékaře podává perorálně v roztoku. Při nesprávném dávkování může způsobit závažné zdravotní obtíže a v krajním případě i úmrtí.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme