Kvůli uplácení padla další trestní oznámení. Na Fischera i Klausovy

Policie stále ještě nedořešila kauzu údajného uplácení tří bývalých poslanců ODS a už je tady další podobný případ. Trestnímu oznámení kvůli uplácení čelí nový ministr financí a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer a také bývalý prezident Václav Klaus se svojí manželkou. Trestní oznámení podal spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janem Fischerem. Na Filozofické fakultě v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

Spolku Šalamoun přijde podezřelé to, že na účet Fischerovy prezidentské kampaně v posledních dnech přišlo skoro pět a půl milionu korun, a to poté, co se rozhodlo o působení bývalého premiéra úřednické vlády v nové vládě Jiřího Rusnoka. Peníze přesně stačily na dluh, který Fischerovi zbyl po prezidentské volbě.

„Člověk, který chce být ministr financí, by měl mít finanční věci v pořádku, neboť by měl být vzorem a příkladem. Ale v každém případě to vzbuzuje určité pochybnosti a obavy, zda pan Fischer nebude tímto jako ministr financí a místopředseda vlády zavázán svým dárcům,“ vysvětlil předseda spolku Šalamoun John Bok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda spolku Šalamoun John Bok vysvětlil, proč na Jana Fischera podali trestní oznámení

Upozornil také, že volební účet měl být dávno zlikvidován. Jan Fischer tak peníze nedostal jako prezidentský kandidát, ale jako soukromá osoba, a s tím podle Boka souvisí i nutnost platit daň z daru.

Druhé trestní oznámení, které podal novinář Jiří X. Doležal, se týká manželů Klausových. Podle něj mohla být korupcí podpora, kterou Fischer a Klausovi na začátku roku vyjádřili Miloši Zemanovi v prezidentské volbě.

Livia Klausová v současné době usiluje o post velvyslankyně na Slovensku, což Zeman podporuje, a Fischer se dostal do vlády, kterou dnes Zeman jmenoval.

Plácnutí do vody?

Obě trestní oznámení však mají zřejmě jen malou naději na úspěch. Myslí si to i oslovení zástupci organizací, které se otázkami kolem korupce zabývají.

Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci se domnívá, že se vyšetřování bývalých poslanců ODS s tímto případem vůbec srovnávat nedá. A stejného názoru je i Radim Bureš z Transparency International.

„Myslím si, že to trestní oznámení je plácnutím do vody. Ta kauza těch tří exposlanců je specifická nějakou tou důkazní situací, přímou vazbou mezi těmi nabízenými funkcemi a obstaráváním věcí veřejného zájmu, to znamená nějakým hlasováním ve sněmovně, a i to se bude muset dokazovat u soudu,“ poznamenal Bureš.

Podle něj v tomto případě není žádná vazba jako u exposlanců ODS dohledatelná.

Helena Šulcová, Petr Medek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme