Kanada 0:0 Česko

Kvůli útokům na servery se sejde Rada pro kybernetickou bezpečnost, policie dál pátrá

Kvůli počítačovým útokům z minulého týdne se zítra sejde rada pro kybernetickou bezpečnost, která je poradním orgánem premiéra. Budou na ní i zástupci silových ministerstev, policie, tajných služeb, České národní banky a telekomunikačního úřadu. Útočníci svými dotazy zahltili, a tím zablokovali stránky zpravodajských serverů či bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle policistů se jedná o cílený útok částečně vedený ze zahraničí. Proto také spolupracují i s kolegy z jiných zemí a tajnými službami. Důvod útoků však pořád neznají.

„Spolupracujeme i s dotčenými subjekty, snažíme se získat co nejvíce informací, které by nám pomohly k odhalení pachatele,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Markéta Johnová.

Útoky zatím mířily jen na soukromé firmy, státní úřady dotčeny nebyly. Zítřejší se tkání rady by mělo pomoci najít opatření, která by mohla případným dalším atakům zabránit.

„Na tuto radu jsme přizvali soukromé subjekty a akademickou sféru, to znamená některé operátory, význačné hráče kritické infrastruktury, lidi z univerzit. Bude hovořeno o tom, jak jsme analyzovali a jak oni analyzovali způsoby útoků. Na základě toho budeme hledat preventivní opatření, abychom se pokusili minimalizovat tyto útoky,“ uvedl šéf Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.

Jana Zemanová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme