Kvůli věku skončil služební poměr už jednomu pracovníku, řekl 'superúředník' Postránecký

Kvůli služebnímu zákonu budou muset skončit do konce roku někteří státní úředníci. Mezi nimi bude nejspíš i bývalá první dáma a současná velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová. Zákon totiž stanovuje věkovou hranici 70 let a tu Klausová překročila. Letos oslaví 72. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Postránecký, slib | Foto: Filip Jandourek

Služební zákon stanoví horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let. V Ranním interview Radiožurnálu o tom mluvil Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra.

Na které úředníky se pasáž o věku vlastně vztahuje? Tedy kromě diplomatů?

Zákon obsahuje ustanovení, že služební poměr skončí 31. prosincem kalendářního roku, v němž státní zaměstnanec dovrší věk 70 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věkové omezení podle služebního zákona bylo tématem Ranního interview Radiožurnálu s tzv. superúředníkem Josefem Postráneckým

Takže v tomto směru se bude vztahovat na všechny státní zaměstnance.

Můžete potvrdit, že na konci roku bude muset skončit Livia Klausová jako velvyslankyně na Slovensku?

Já se k žádnému konkrétnímu jménu nemohu vyjadřovat.

Ale z logiky věci to vyplývá...

Znovu opakuji, pokud konkrétní státní zaměstnanec dovrší příslušnou věkovou hranici, tak mu služební poměr 31. prosincem v daném roce skončí.

Diplomaté budou ve služebním poměru už od 1. července, proč by měla Klausová případně skončit až na konci roku - a ne v jeho polovině?

Jak už jsem zdůraznil, zákon obsahuje ustanovení, kdy k tomu skončení služebního poměru dojde - k 31. prosinci, nikoli v jeho průběhu, pokud jde o kalendářní rok.

Kvůli věku by měla skončit i velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi. Ministerstvo zahraničních věcí se snaží najít řešení, aby ženy mohly na svých postech zůstat. Existují ve služebním zákonu nějaké výjimky?

Služební zákon žádné věkové výjimky neobsahuje.

Budou muset kvůli služebnímu zákonu odejít i další úředníci? Koho se to bude ještě týkat?

Už máme jeden případ z loňského roku, protože služební zákon v některých ustanoveních je účinný již od 6. listopadu loňského roku, kdy vznikl služební poměr některým vedoucím správních úřadů.

A v případě jednoho oblastního archivu byl ředitelem člověk, který dovršil věkovou hranici 70 let a služební poměr mu skončil 31. prosincem loňského roku.

Klausová asi letos skončí jako velvyslankyně, kvůli služebnímu zákonu

Číst článek

Josef Postránecký | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme