Kvůli velkému zájmu o dětské cestovní pasy jsou úřady otevřené déle

Rodiče ve velkém vyřizují cestovní pasy pro děti. Za dva měsíce už totiž dítě bez pasu nebude moci vycestovat do zahraničí. Na úřadech se tvoří fronty, některé proto prodlužují otevírací dobu. Největší nápor však úředníci čekají až těsně před létem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Od 26. června už nebude možné nechat děti zaspat jen do dokladů rodičů. Pro cestování do ciziny budou muset mít vlastní cestovní pas, a to i do zemí Evropské unie.

Protože právě v období letních prázdnin jsou zahraniční cesty nejčastější, vyřizuje mnoho rodičů doklady pro své potomky právě teď. Na úřadech se proto tvoří fronty, především kvůli náročnému fotografování dětí.

Vyfotit malé dítě bývá pro úředníky oříškem, potvrzuje Jaroslava Kabrdová, úřednice magistrátu v Jablonci nad Nisou:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Lenka Šumová na jabloneckém magistrátu sledovala, jak se fotí děti na cestovní pasy

„Někdy je to opravdu složité, ale mnohdy se miminka fotí s menšími problémy než ty větší děti. Jak je nastavíme, tak v klidu zůstanou. Větší děti dělají ksichtíky, ale na fotku je potřeba neutrální výraz. I když u dětí to není tak přísné.“

Děti by neměly mít v záběru ruce. Malá miminka by měla mít otevřené oči a pokud možno neplakat. Protože fotografování se může značně protáhnout, je lepší se na úřad předem objednat.

V Jablonci nad Nisou se lze zamluvit konkrétní čas jednoduše formou sms. Magistrát zároveň prodloužil i úřední hodiny, aby rodičům s malými dětmi vyřizování dokladů co nejvíce ulehčil.

Cestovní doklady vydávají úřady obcí s rozšířenou působností, v Praze úřady městských částí a v Brně, Ostravě a Plzni magistráty. Zhotovení standardního pasu nyní trvá asi tři týdny, zákonná lhůta je 30 dnů.

Kdo na pas pro děti zapomene, může využít ještě pas typu Blesk, který neobsahuje biometrické údaje a má půlroční platnost. Pro dítě do 15 let stojí 1000 korun a zákonná lhůta na jeho zhotovení je 15 dnů.

Lenka Šumová, Jaroslav Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme