Kvůli vysokému počtu koní v Česku je nedostatek podkovářů

Češi si pořizují čím dál víc koní. Ministerstvo zemědělství jich dnes eviduje skoro 77 tisíc, což je čtyřikrát víc než před dvaceti lety. To přináší i problémy, protože se nezvyšuje počet odborníků, kteří umějí koně ošetřovat. Týká se to především podkovářů. Toto řemeslo má sice staletou tradici, ale v posledních letech není kde nové adepty brát. Objevují se však snahy o renesanci tohoto oboru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koně, ilustrační foto

Koně, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Andreas Krappweis

Kdo umí koním ošetřovat kopyta, tak si i dobře vydělá a tak nedávno vznikla i první soukromá podkovářská škola. O renesanci tohoto pro koně a chovatele klíčového oboru se snaží i Živnostenské společenstvo podkovářů.

„Podmínkou je respektování standardu europodkováře a vzdělávacího programu, který byl živnostenským společenstvím nastaven. A já si myslím, že tak, abychom všechno v pohodě stíhali, tak v současnosti chybí v ČR zhruba 300 až 350 kvalitních podkovářů,“ předseda Živnostenského společenství podkovářů Jindřich Vinčálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O renesanci podkovářského řemesla natáčel reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana.


Studovat učební obor podkovář se rozhodl například 31letý Kamil. „Protože závodím distanční vytrvalostní jízdy. A na vytrvalostní tratě je potřeba připravit podkovu a udělat si koníka, když kovář není na cestě. A zajímá mě to,“ vysvětlil Radiožurnálu.

„Řemeslo je to poměrně lukrativní a podkováři, kteří umí okovat sportovní koně, si mohou po světě paty uběhat. Sám ročně najezdím přes 100 tisíc kilometrů jen po České republice,“ dodává Vinčálek.

Ľubomír Smatana, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme