Kvůli změně počtu obyvatel se posunou hranice 17 senátních obvodů

Sokolov, Beroun, Česká Lípa nebo Frýdek-Místek. Před podzimními senátními volbami se kvůli změně počtu obyvatel zřejmě posunou hranice 17 volebních obvodů. Podle tiskového odboru Strakovy akademie novelu zákona ve středu ráno vláda schválila. Normu nyní projedná sněmovna a Senát, ministerstvo vnitra předložilo zákon vládě bez rozporů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát České republiky (ilustrační foto)

Senát České republiky (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Novela vychází z údajů Českého statistického úřadu k 1. lednu 2017, kdy byl počet obyvatel České republiky 10 578 820. Průměrný počet obyvatel na jeden obvod tak činil 130 603.

Kvůli dodržení podmínky rovného hlasovacího práva nesmí být odchylka od průměru vyšší než 15 procent. Dolní hranice je tedy stanovena na 111 013 obyvatel, horní na 150 193 obyvatel.

Pokud počet obyvatel v některém volebním obvodu poklesne nebo se zvýší oproti stanovenému rozpětí, změní se i území volebního obvodu. Zákon se proto koriguje pravidelně.

Více obyvatel, než je zákonem stanovený koeficient, je podle návrhu v obvodech se sídlem v Berouně, Mělníku, Kladně, Benešově a Kolíně. Naopak lidí ubylo v Sokolově, Bruntálu a Karviné.

Kvůli těmto změnám se posunou i hranice sousedních volebních obvodů, které buď dostanou nové voliče, nebo o ně přijdou. Konkrétně jde o obvody Cheb, Louny, Rokycany, Česká Lípa, Jičín, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Opava a Frýdek-Místek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme