Kvůli zveřejnění platu Jany Nagyové stane před soudem Karel Randák

Bývalý ředitel rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák se údajně dopustil neoprávněného nakládání s osobními údaji tím, že loni zveřejnil výši odměn tehdejší šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové. Hrozí mu až pět let odnětí svobody. Případný trest bude o to přísnější, že Randák předal informace médiím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf rozvědky a nynější spolupracovník protikorupčního fondu Karla Janečka Karel Randák oznámil kandidaturu do prezidentských voleb | Foto: ČTK

Randák podle obžaloby pochybil, protože si údaje nevyžádal od Úřadu vlády oficiální cestou. Novináři přitom se stejným postupem neuspěli – naposledy letos v dubnu.

Bývalý ředitel rozvědky obvinění odmítá s tím, že je účelové. „Trestní oznámení z Úřadu vlády šlo někdy v únoru nebo v březnu, rozhodně v první čtvrtině roku. Pokud policie došla k tomu, že byl spáchán přečin, na konci října, to znamená po více než půl roce, tak je mi to pochopitelně divné, ale nechci o tom spekulovat,“ uvedl Randák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Vlčková shrnuje informace o kauze

Někdejší šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace předal médiím zprávu o tom, že Nagyová brala jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 tisíc korun. Mzda se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšila.

Například v březnu 2011 prý měla Nagyová na výplatní pásce asi 273 tisíc korun hrubého, tedy zhruba 190 tisíc korun čistého.

Na zveřejnění údajů bezprostředně reagoval i premiér Petr Nečas: „Média legitimizují ukradené osobní dokumenty a na základě těch je spouštěn mediální lynč na konkrétního člověka, který nic neprovedl. Jenom pracuje, je to poctivý, slušný a pracovitý člověk.“

Proces s Randákem začne i přes to, že hlavní svědkyně Jana Nagyová je momentálně vazebně stíhána.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme