Na ozařování dojíždí do Ostravy lidé z celé republiky. Kybernetický nůž v tamní nemocnici teď čeká výměna

Víc než sedmi tisícům především onkologických pacientů už pomohl kybernetický nůž – Cyber Knife v ostravské Fakultní nemocnici. V provozu je deset let a zařízení využívají lidé z celé republiky. Léčba je přesná a bezbolestná a lékaři ho používají nejen na ničení nejrůznějších nádorů, ale léčí s ním například i srdeční arytmie. Teď ale pomalu dosluhuje a nemocnice chce pořídit nový.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice nyní připravuje výběrové řízení na nový kybernetický nůž (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Je to úžasná léčba. Lehnu si tam, během 20 minut okolo mě přejede robot a dobrý,“ říká Miroslav Mikulášek z Prahy, kterému nůž již několikrát pomohl – poprvé před 8 lety, kdy mu v Ostravě ozařovali nádor na plicích. „Dál jsem sportoval a jezdil po světě, nijak mě to v dalším životě neomezilo,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Ivy Havlíčkové o výměně kybernetického nože v ostravské fakultní nemocnici

Ostravská fakultní nemocnice byla první ve střední a východní Evropě, která se Cyber Knifem začala pracovat. Problémem je, že přístroj pomalu dosluhuje a je aktuálně na tři dny mimo provoz – čeká se tak na náhradní součástku z USA.

„Přístroj má deset let, léčil dvakrát až třikrát více pacientů než v ostatních centrech na světě. Je značně opotřebovaný a poruchy narůstají. Musíme se zamyslet, jak dále. Pokud chceme i dále udržet spektrum pacientů, bez nového přístroje se neobejdeme,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava Jakub Cvek, který onkologickou kliniku vede. Nový přístroj přitom bude ještě přesnější v zacílení nádorů i rychlejší. Zdejší zdravotnici by tak stihli ozářit až čtvrtinu pacientů více.

„S tím jde v ruku v ruce očekávání zahájení screeningu karcinomu plic, kdy čekáme nárůst časných stadií a ta jsou pro kybernetický nůž vůbec nejvhodnější. Připravujeme se na to a budeme se těšit, že budeme moct pacientům poskytnout efektivní léčbu.“

Cena nového přístroje se pohybuje kolem 150 milionů korun. Nemocnice nyní připravuje výběrové řízení. „Pokud budou finance, cílíme na konec roku 2021 nebo na přelom let 2021 a 2022,“ upřesnil ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme