Letiště Praha se stalo terčem několika kybernetických útoků. Všechny se podařilo odvrátit

Letiště Praha v posledních dnech zaznamenalo několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Všechny útoky se podařilo eliminovat, řekla v pátek mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. O hrozbě útoků v oblasti kybernetické bezpečnosti varoval ve čtvrtek také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, Terminál 1 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Díky zabezpečení na špičkové úrovni jsme dokázali tyto aktuální kybernetické útoky včas odhalit a odvrátit. Nedošlo tak k žádnému narušení našich informačních systémů ani úniku informací,“ uvedl člen představenstva Letiště Praha Milan Špaček, který je za oblast kybernetické bezpečnosti odpovědný.

V nejbližších dnech můžeme čekat kybernetické útoky, varuje úřad. Cílem můžou být i nemocnice

Číst článek

Upozornil, že IT ochrana letiště má stejně jako jiná velká mezinárodní letiště několik vrstev zabezpečení, které potenciální hrozbu detekují a následně také blokují.

Útoky se podle letiště zaměřovaly většinou na funkčnost webových stránek, nebo o takzvaný phishing s cílem získat od zaměstnanců různé přístupové údaje. A také se podle letiště podařilo odhalit už v jejich přípravné fázi, čímž se zabránilo jejich dalšímu šíření.

Podezřelé aktivity zaznamenali také správci dalších sítí strategických míst a institucí. V noci na pátek se terčem kybernetického útoku stala například Fakultní nemocnice Ostrava. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila.

Dalším cílem hackerů byla zřejmě také Fakultní nemocnice Olomouc, které se také podařilo útok odrazit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme