Kybernetických útoků v Česku přibývá. V polovině případů řeší napadené společnosti podvodné e-maily

Každá čtvrtá firma v Česku je terčem hackerů. Podle celosvětového průzkumu hospodářské kriminality je nejčastějším typem útoku takzvaný phishing – tedy podvodné e-maily. Jen za poslední dva roky se s tímto kyberzločinem setkala skoro polovina napadených podniků. Přibývá i útoků v mobilních sítích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, virus (ilustrační foto)

Hacker (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Představte si následující situaci: je červen roku 2018, přitom se vám na displeji telefonu zobrazil rok 2016. Podle navigace byste navíc měli být na střeše Pražského hradu, ačkoli stojíte na Václavském náměstí. Jak k tomu došlo?

Přehrát

00:00 / 00:00

Každá čtvrtá firma v Česku je terčem hackerů. Ti přes podvodné emaily nebo škodlivý software napadají i malé společnosti

„Váš telefon zachytil falešný signál GPS. I to málo energie, kterou váš telefon zachytil, stačilo k tomu, aby si přeřídil svůj čas,“ vysvětluje pro Radiožurnál bezpečnostní architekt a kryptolog z Raiffeisenbank Tomáš Rosa. Podle něj útoků přibývá, a to i z řad amatérů.

„Někdo si z internetu stáhne útočné programy, říkáme jim exploity. Tento člověk se může stát ze dne na den amatérským hackerem, může sledovat, může vynášet vaše citlivá data, může se pokusit napadnout další aplikace,“ přidává Rosa.

Riziko představují i nelegální softwary

Nejčastějším cílem hackerů jsou ale webové servery. Cílem je získat data uživatelů nebo firem. „Počet kyberútoků na společnosti neustále roste. Terčem útočníků už ale nejsou jenom velké společnosti, tak jak tomu bylo kdysi. Často se potkáváme s tím, že útočníci si vybírají střední, nebo dokonce malé společnosti,“ popisuje vedoucí týmu kybernetické bezpečnosti společnosti PwC Michal Čábela.

Česko v boji proti kyberkriminalitě zaostává. Každá třetí firma čelí hackerskému či hospodářskému útoku

Číst článek

Podle něj přesto řada firem kybernetické útoky tají. Bojí se totiž o svoji pověst. Navíc některé společnosti užívají nelegální software. Bez licence je dnes skoro třetina softwaru v Česku.

„Cíleně nelegální software užívají firmy například pro návrh konstrukcí pro průmysl. Ty softwary jsou totiž drahé,“ říká zástupce protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Užíváním pirátských kopií se ale firmy vystavují riziku. „Každý druhý software, který je k dispozici nelegálně – jako pirátská kopie – je hackery upraven a slouží k tomu, aby uživatele nějakým způsobem okradl,“ dodává Hlaváč.

Škodlivým softwarem jsou nejvíc ohrožené firmy z oblasti energetiky, průmyslu nebo finančních služeb.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme