Nebojte se obrátit na soud, útočníka to většinou odradí, doporučuje právník obětem kyberšikany

Partneři, kteří se nerozešli v dobrém. Podnikatelé, které chce poškodit někdo z jejich obchodní konkurence. Anebo děti, které trápí někdo z vrstevníků, ale někdy také dospělých. To jsou nejčastější oběti kyberšikany. A podle právníka Štěpána Ciprýna, který se na kyberšikanu specializuje, je jich stále více. Jak se mohou bránit?

host radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právníka Štěpán Ciprýn, který se specializuje na kyberšikanu

Právníka Štěpán Ciprýn, který se specializuje na kyberšikanu | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s právníkem Štěpánem Ciprýnem o kyberšikaně a jak se jí bránit

Kyberšikana je šikanování jiné osoby prostřednictvím informačních technologií, nejčastěji přes internet, e-mail nebo SMS.

Tématu se věnuje analytický článek s původními zjištěními zpravodajského serveru iROZHLAS.cz.

„Hranice, kdy se jedná o kyberšikanu, je velmi těžko rozpoznatelná. Každý člověk její dopady snáší jinak. Měly by se posuzovat dva aspekty – jaký dopad má jednání útočníka na vaše psychické zdraví a jakým způsobem vás omezuje v běžném životě,“ říká právník Štěpán Ciprýn.

,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie

Číst článek

Braňte se aktivně

„Nikdy není na co čekat. Jakýkoli náznak kyberšikany bychom se měli snažit potlačit už v začátku. Jakmile necháte kyberšikanu vstoupit do svého života, těžko se jí budete zbavovat,“ varuje odborník na kyberšikanu.

Pokud případ začne vyšetřovat policie v trestním řízení, většinou zabaví útočníkovi počítač a mobil, ze kterého k útokům docházelo, aby zajistila důkazy.

K tomuto zásahu ovšem dochází většinou až v řádu měsíců po podání trestního oznámení. Průměrná délka trvání civilního soudního řízení je kolem dvou let.

Podle zkušeností Štěpána Ciprýna se i přes dlouhé čekací termíny na vydání soudního rozhodnutí ukazuje trestní oznámení jako účinná obrana.

„Jakmile je útočník vyzván, aby se dostavil na policii podat vysvětlení, většinou si další útoky rozmyslí,“ říká právník, který se na kyberšikanu specializuje.

Jak se bránit kyberšikaně?

Obraťte se na civilní soudy a podejte trestní oznámení. Soud je povinen vydat rozhodnutí o předběžném opatření do 7 dnů od jeho podání. Pokud útočník v kyberšikaně pokračuje, pak se dopouští maření soudního rozhodnutí a soud mu může udělit pokutu i v řádu několika desítek tisíc korun.

Petr Král, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme