Kyberútok na nemocnici v Benešově způsobil škodu přes 59 milionů. Pachatele se vypátrat nepodařilo

Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun. Pachatele se nepodařilo dohledat, policie případ odložila, informovala v úterý policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Benešov (Aktualizováno: 9:49 18. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programování. Ilustrační foto.

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Benešovská nemocnice čelila kybernetickému útoku loni 11. prosince. Přišla například o internetový objednávkový systém u dárců krve. Ztratila se také některá administrativní a ekonomická data. Při útoku ale podle policie neunikla data o složkách pacientů.

Varování mělo úspěch, předešli jsem závažným následkům, uvádí úřad pro kybernetickou bezpečnost

Číst článek

Na nemocnici útočil takzvaný ransomware. Jde o počítačový vir, který šifruje data na počítači, serverech a podobně. Následně požaduje po poškozeném výkupné, nejčastěji ve formě kryptoměny.

„Nejčastěji cílí na úřady, nemocnice, firmy a instituce, které uchovávají důležitá data a je zde větší pravděpodobnost, že pachatel od napadeného subjektu získá finanční prostředky,“ upřesnila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

„Nejednalo se však o cílený útok přímo na tuto konkrétní nemocnici, současně s tímto útokem byly napadeny i další počítače některých institucí státní správy,“ dodala.

‚Nikdo nebyl ohrožen‘

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba mluvil v polovině dubna o tom, že útok znamenal pro nemocnici škodu v desítkách milionů. Kraj v lednu rozhodl, že dá nemocnici na ztrátu 30 milionů korun.

Technický ředitel nemocnice Jan Kolbaba pak v červnu uvedl, že nemocnice ztrátu nabrala kvůli tomu, že 20 dní nebyla v provozu. 

Největší ztráty tak zaznamenala v souvislosti s omezením lékařských výkonů, nemocnice nedostala proplacené finanční prostředky od zdravotních pojišťoven na původně plánovaná vyšetření, zákroky a operace.

Platit musela i za pomoc externistů, investovat se pak rozhodla do nového firewallu za dva miliony korun.

„Po dobu kyberútoku ale nebyl nikdo ohrožen na životě, žádný pacient nebyl ohrožen a nedošlo k úniku dat. Ta byla napadena a zašifrována, ale všechna zůstala v nemocnici,“ řekl již dříve Kolbaba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme