Benešovská nemocnice se zotavuje z kyberútoku, obnovila provoz porodnice

V benešovské nemocnici se v úterý po útoku počítačovým virem z minulého týdne podařilo obnovit chod porodnice, v dalších dnech mají být spuštěna ostatní oddělení. Od ledna by lékaři měli v obvyklém režimu také začít operovat.

Benešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení následné péče nemocnice v Benešově. Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na 11. prosince 2019 napadl nemocniční počítačový systém. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu. Nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě. V důsledku útoky byly všechny plánované operace zrušeny.

Od úterních 14.00 nemocnice obnovila v plném rozsahu chod porodnice. Laboratoř funguje v režimu „statim“, což znamená, že jsou porody zcela bezpečné s komplexním zázemím pro rodičku i novorozence.

„V dalších dnech očekáváme, že budou spuštěny rentgeny a sona, ARO, JIP chirurgie, multioborová JIP, neurologie, ambulance chirurgie, traumatologie a interny. V této posloupnosti budou jednotlivé části systému nabíhat,“ uvedla v úterý hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Nemocnici v Benešově napadl vyděračský vir, žádná částka za dešifrování dat ale zatím nepadla

Číst článek

S obnovením operací v obvyklém režimu se počítá od ledna. Objednaní pacienti budou po dohodě zákroky podstupovat i o víkendech, nemocnice musí dohnat zpoždění.

Nešlo o cílený útok

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství dnes uvedlo, že podle prvních závěrů kriminalistů a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nešlo o cílený útok na nemocnici, což potvrzují stejné nebo obdobné problémy jiných společností v celém Středočeském kraji i mimo zdravotnictví.

Počítačová síť benešovské nemocnice je rozdělena do více celků, nebyla tudíž napadena v celém rozsahu. Na doporučení kyberúřadu se na ni však nahlíží jako na infikovanou. Odborníci v systému našli e-mailovou adresu, kterou předali policii. Neobjevili naopak žádný požadavek, který by se týkal případného výkupného.

Způsob proniknutí viru do sítě analyzují odborníci z NÚKIB. Není známo, jakým způsobem a kým byl virus do sítě vpuštěn, nicméně směr útoku se podařilo zaměřit a okamžitě zastavit. Virus nenapadl zdravotnické přístroje, přesto byly od páteřní sítě odpojeny a specializovaná firma na doporučení kyberúřadu preventivně přeinstaluje jejich operační systém na ovládacích konzolích. Tato zařízení, například RTG, CT nebo magnetická rezonance, jsou podle kraje zabezpečeny dalšími bezpečnostními branami a nová instalace je jen preventivním krokem.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme