Benešovská nemocnice se zotavuje z kyberútoku, obnovila provoz porodnice

V benešovské nemocnici se v úterý po útoku počítačovým virem z minulého týdne podařilo obnovit chod porodnice, v dalších dnech mají být spuštěna ostatní oddělení. Od ledna by lékaři měli v obvyklém režimu také začít operovat.

Benešov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení následné péče nemocnice v Benešově. Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na 11. prosince 2019 napadl nemocniční počítačový systém.

Oddělení následné péče nemocnice v Benešově. Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na 11. prosince 2019 napadl nemocniční počítačový systém. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu. Nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě. V důsledku útoky byly všechny plánované operace zrušeny.

Od úterních 14.00 nemocnice obnovila v plném rozsahu chod porodnice. Laboratoř funguje v režimu „statim“, což znamená, že jsou porody zcela bezpečné s komplexním zázemím pro rodičku i novorozence.

„V dalších dnech očekáváme, že budou spuštěny rentgeny a sona, ARO, JIP chirurgie, multioborová JIP, neurologie, ambulance chirurgie, traumatologie a interny. V této posloupnosti budou jednotlivé části systému nabíhat,“ uvedla v úterý hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Nemocnici v Benešově napadl vyděračský vir, žádná částka za dešifrování dat ale zatím nepadla

Číst článek

S obnovením operací v obvyklém režimu se počítá od ledna. Objednaní pacienti budou po dohodě zákroky podstupovat i o víkendech, nemocnice musí dohnat zpoždění.

Nešlo o cílený útok

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství dnes uvedlo, že podle prvních závěrů kriminalistů a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nešlo o cílený útok na nemocnici, což potvrzují stejné nebo obdobné problémy jiných společností v celém Středočeském kraji i mimo zdravotnictví.

Počítačová síť benešovské nemocnice je rozdělena do více celků, nebyla tudíž napadena v celém rozsahu. Na doporučení kyberúřadu se na ni však nahlíží jako na infikovanou. Odborníci v systému našli e-mailovou adresu, kterou předali policii. Neobjevili naopak žádný požadavek, který by se týkal případného výkupného.

Způsob proniknutí viru do sítě analyzují odborníci z NÚKIB. Není známo, jakým způsobem a kým byl virus do sítě vpuštěn, nicméně směr útoku se podařilo zaměřit a okamžitě zastavit. Virus nenapadl zdravotnické přístroje, přesto byly od páteřní sítě odpojeny a specializovaná firma na doporučení kyberúřadu preventivně přeinstaluje jejich operační systém na ovládacích konzolích. Tato zařízení, například RTG, CT nebo magnetická rezonance, jsou podle kraje zabezpečeny dalšími bezpečnostními branami a nová instalace je jen preventivním krokem.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme