V Kyjově vrcholí festival Slovácký rok. Davy lidí sledovaly starodávnou jízdu králů

Davy lidí v neděli v Kyjově na Hodonínsku sledovaly starodávnou tradici jízdy králů. Na koních ozdobených barevnými pentlemi ji předvedla krojovaná chasa z nedalekých Skoronic. Byl to jeden z vrcholů festivalu Slovácký rok. Přehlídka, která se koná jednou za čtyři roky, v neděli končí.

Kyjov (Hodonínsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvnost čtyřdenního festivalu ještě pořadatelé nevyčíslili. „Optikou zaplněných ulic je tu ale víc lidí než před čtyřmi lety,“ řekl mluvčí městského úřadu Filip Zdražil. V roce 2015 do Kyjova zamířilo podle odhadu organizátorů asi 22 000 až 23 000 lidí.

Brnem projela koněspřežná tramvaj. Do ulic se vrátila po 150 letech od své premiéry

Číst článek

Jízda králů se na Slováckém roku objevila poprvé v roce 1956. Od té doby se jí účastnilo několik generací chlapců a mužů ze Skoronic. Pořadatelé ji zařazují na program festivalu jako jednu z posledních připomínek, jak výrazně se na každodenním životě Kyjova a okolních vesnic podílel selský stav, dnes prakticky vymizelý.

Počátky tradice jízdy králů sahají podle odborníků až do předkřesťanských dob. Kdy a proč vznikla, není jasné. Krása ozdobených koní spolu s vyvoláváním jezdců však i nyní poutá pozornost, což se potvrdilo v neděli v zaplněných ulicích Kyjova.

Průvod městem

Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech tradičně doprovází 25 jezdců a výběrčí vůz. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na radnici a jízda postupně navštíví další desítky domácností.

Dalším sledovaným programovým bodem Slováckého roku byl sobotní krojovaný průvod městem. Plno bylo také na všech večerních pořadech v letním kině s kapacitou 2 500 lidí. Kvůli očekávanému náporu návštěvníků zřídil Kyjov záchytná parkoviště, o víkendu byla plně využitá.

Slovácký rok se koná vždy jednou za čtyři roky, poprvé ho pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí, přesná podoba a dramaturgie ještě podle Zdražila není naplánovaná. Další Slovácký rok by se pak měl konat znovu za čtyři roky, tedy v roce 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme