VIDEO: Policie odpálila nebezpečné chemikálie z bývalé varny v Kyjově. Odklízení pokračuje druhým dnem

V Kyjově na Hodonínsku druhým dnem pokračuje vyklízení chemikálií ze dvou objektů na třídě Komenského, zůstaly tam po bývalé varně drog. Celkem jde asi o deset tun chemikálií. Kvůli manipulaci s nimi museli policisté v pondělí z okolí evakuovat 39 lidí. Práce se ale zdržely a zřejmě se o pár dní protáhnou. Řekla to mluvčí odklízecí firmy SUEZ Kateřina Kodadová. Firma původně předpokládala, že hotovo by mělo být v pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjov (Hodonínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Původní odhad byl, že v pátek bude hotovo, ale zřejmě se to ještě o pár dní prodlouží. Na začátku jsme se zdrželi s vyklízením, kdy jsme museli použít i křovinořez, abychom odstranili nálety a dostali se k chemikáliím. A zdrželo nás i odstraňování těch nejnebezpečnějších odpadů, které tam zůstaly, šlo o tlakové lahve s chlórem,“ uvedla mluvčí.

Odklízecí práce pokračují i v úterý. „Vše řídí expert z oblasti chemie, pracovníci pak vytváří skupiny chemikálií, podle toho, aby mezi sebou nezareagovaly. Může jít o neškodnou chemikálii, ale jakmile se potká s jinou, může zareagovat. V tomto duchu potom chemikálie odvážejí. Vše se dává do speciálních nádob, ve kterých se lahvičky s chemikáliemi zapěnují, aby se zamezilo pohybu během přepravy,“ popsala Kodadová.

Kyjov bude několik dní vyklízet chemikálie z varny pervitinu. Na akci dohlédnou tři desítky policistů

Číst článek

Policie v úterý odpoledne na twitteru uvedla, že policejní pyrotechnici na místě nalezli nestabilní chemické látky, jejichž převoz by mohl být zbytečným rizikem. „Proto se je rozhodli zlikvidovat na bezpečném místě řízeným odpalem,“ uvedli policisté. Doplnili, že uzavírka třídy Komenského bude pokračovat i v nočních hodinách.

V místě je po dobu prací dopravní omezení, třída Komenského je uzavřena od křižovatky s Nětčickou po sídliště Zahradní. Odborné firmě asistují hasiči, na opatření na místě se podílejí více než tři desítky policistů.

V objektech policie zasahovala v dubnu 2019, na místo tehdy dorazil i pyrotechnik. Nejnebezpečnější látky byly zlikvidovány už tehdy. Za velkokapacitní výrobu pervitinu byli u soudu pravomocně potrestáni tři muži. Soud jim uložil devět až 11 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme