Kyrgyzská vláda nás oklamala a zadržuje naše peníze, tvrdí majitel Liglass Trading

Kyrgyzská vláda nás v projektu výstavby Hornonarynské kaskády oklamala, a proto jsme jí neposlali peníze. S takovým vysvětlením přišla společnost Liglass Trading CZ v novém tiskovém prohlášení, které zaslala Radiožurnálu.

Železný Brod / Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík a ředitel firmy Jiří Vojtěchovský

Majitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík a ředitel firmy Jiří Vojtěchovský | Zdroj: www.prezident.kg

Kyrgyzská strana si podle tvrzení šéfa a majitele Michaela Smelíka neoprávněně nechala vratnou finanční záruku 1,15 milionu dolarů, kterou jí prý měla vrátit nejpozději 11. srpna.

Také podle něj firmě zatajila zásadní překážku pro zahájení projektu, kvůli které předchozí investor RusHydro nyní ohrožuje celý projekt a návratnost investic arbitráží proti Kyrgyzské republice.

O odstoupení Kyrgyzstánu od smlouvy zatím nevíme, tvrdí Liglass. Nevylučuje arbitráž

Číst článek

„Kyrgyzská vláda uvedla společnost Liglass Trading CZ, s. r. o., v omyl a neinformovala ji o skutečnosti, že požadovaný převod 50% podílu akcií GES nemá ze strany RusHydro odsouhlasený, a jedná pouze na základě vypovězení smlouvy s RusHydro proti jeho vůli,“ napsal Smelík.

GES je společný podnik vlády a RusHydra, který měl kaskádu provozovat. Kyrgyzstán ale loni ruskému kolosu vypověděl smlouvu o výstavbě kaskády a ten po něm chce od té doby vrátit vložený kapitál 37 milionů dolarů. Právě tyto peníze měl původně do konce srpna složit Liglass Trading coby nový investor.

Podnikatel Smelík současně v úterý pohrozil kyrgyzské straně mezinárodní arbitráží, pokud tamní vláda skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů. Reagoval tak na slova kyrgyzského premiéra Sapara Isakova, který podle tamních médií oznámil vypovězení smlouvu.

Liglass Trading CZ podle něho nedodržel podmínky dohody a nepřevedl sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč) na vyplacení původního ruského investora. Tamní vláda navíc zjevně vyšla české firmě opakovaně vstříc, když termín na složení částky nejméně třikrát prodloužila.

Původně sám majitel firmy Michal Smelík mluvil o konci srpna, poté padl z kyrgyzské strany termín 15. září a nakonec 19. září.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme