Na 600 litrů kyseliny dusičné uniklo v areálu mlékáren ve Stříbře. Na místě bylo pět jednotek hasičů

V areálu mlékárny ve Stříbře v pátek brzy ráno uniklo 600 litrů kyseliny dusičné z poškozené nádrže. Jak informoval mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar, látka se nedostala mimo objekt strojovny a nikdo nebyl zraněn. Hasičům se podařilo vyteklou žíravinu dostat do záchytné jímky a částečně ji neutralizovat pomocí sody. Ve 13 hodin jednotky ukončily likvidaci a místo bylo předáno zástupci firmy.

Stříbro (Aktualizováno: 14:55 17. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči vyjeli k zásahu před pátou hodinou ráno. „V tuhle chvíli máme informaci, že uniklo asi 600 litrů kyseliny dusičné z poškozené nádrže. Mimo objekt strojovny se prozatím kyselina nedostala,“ popsal Poncar. „Na místě jsou jednotky ze stanice Stříbro, Tachov, Nýřany, Košutka, laboratoř z Třemošné a JSDH Stříbro.“

V Holasicích na Brněnsku hoří hala. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu

Číst článek

Hasiči podle mluvčího v objektu mlékárny postavili dekontaminační stanoviště a zasahovali v dýchací technice a ochranných oblecích. „Areál firmy je uzavřen pro vstup osob,“ dodal Poncar.

Dopoledne pak Poncar informoval, že „z preventivních důvodů bylo evakuováno 11 administrativních pracovníků“.

Na místě je od začátku inspektor zdravotnické záchranné služby, který má v péči čtyři ženy. Všechny jsou v pořádku nevykazují žádné známky intoxikace a budou po kontrole propuštěny domů,“ dodal mluvčí krajských hasičů.

„Nyní si další postup už zajistí firma, které technologie patří. Hasiči ještě odvětrávají celý objekt a laboratoř Třemošná měří případné koncentrace. Nyní se zjišťuje, kdy bude možné pustit zaměstnance zpět do firmy a obnovit provoz,“ uvedl Poncar.

Později dodal, že ve 13 hodin byla nahlášená likvidace a místo bylo předáno zástupci firmy.

V areálu bývalé mlékárny působí dvě firmy, které se věnují zpracování mléka. Podle informací ČTK kyselina unikla ve společnosti, která se zabývá mimo jiné zpracováním syrovátky. Ve stejném areálu uniklo asi 1000 litrů kyseliny už v září 2016. Při manipulaci spadl z vysokozdvižného vozíku barel s kyselinou. Čtyři lidé se tehdy nadýchali výparů a sanitky je odvezly do nemocnice v Plzni.

Petr Jadrný, Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme